Badamdar qəsəbəsi 3-cü yaşayış massivində yeni içməli və tullantı su şəbəkələri yaradılır
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatı və kanalizasiya xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Tədbirlər Planına uyğun olaraq Bakı şəhəri Səbail rayonunun Badamdar qəsəbəsinin sürüşmə zonası kimi tanınan 3-cü yaşayış massivində yeni içməli və tullantı su şəbəkələri yaradılır.
Layihə bu ərazidə torpaq sürüşməsi təhlükəsinin aradan qaldırılması tədbirləri çərçivəsində həyata keçirilir. Yaşayış massivinin əksər hissəsində mərkəzləşdirilmiş içməli su və kanalizasiya şəbəkəsi mövcud olmayıb. Əhali tərəfindən primitiv qaydada çəkilmiş su xətləri istismar tələblərinə cavab vermir, tez-tez qəzalara səbəb olurdu. Burada kanalizasiya şəbəkəsi mövcud olmadığından tullantı suları əsasən septik qurğulara və şambolara axıdılırdı. Mərhələlərlə icra olunan layihəyə çərçivəsində indiyə qədər 17 km su  və 37 km kanalizasiya xətləri inşa olunub.  Kanalizasiya şəbəkəsinin tikintisi yekunlaşdıqdan sonra ərazilərdə septik qurğular və şambolar ləğv edilərək evlərin kanalizasiya xətləri mərkəzləşdirilmiş şəbəkəyə qoşulacaq.
Yeni su xətlərinin çəkilişi zamanı köhnə və primitiv xətlərin bir qismi zədələnə və ya sıradan çıxa bilər. Bu zaman qəza briqadaları tərəfindən zəruru tədbirlər görülərək su təchizatı qısa müddətdə bərpa edilir.
Ümumilikdə layihə çərçivəsində 3-cü yaşayış massivində hər birinin tutumu 1000 kubmetr olan 2 su anbarının, 69 km içməli, 68 km tullantı su şəbəkəsinin yaradılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Badamdar qəsəbəsinin 1-ci və 2-ci yaşayış massivlərinin içməli su təchizatı və kanalizasiya sistemləri Azərbaycan Höküməti və Səudiyyə İnkişaf Fondu ilə birgə həyata keçirilmiş layihə çərçivəsində yenidən qurulub. Layihə çərçivəsində 45 km içməli, 28 km tullantı su şəbəkələri inşa edilib.

New drinking and waste water networks are being created in the 3rd residential area of Badamdar settlement
Created: 01-12-2023 15:18
The State Water Resources Agency of Azerbaijan continues to implement projects to improve the drinking water supply and sewage services in Baku city and surrounding settlements. According to the Action Plan, new drinking and waste water networks are being created in the 3rd residential area known as the landslide zone of Badamdar settlement, Sabail district of Baku city.
The project is implemented within the framework of measures to eliminate the risk of landslides in this area. Centralized drinking water and sewerage network did not exist in most parts of the settlement.
During the laying of new water lines, some of the old and primitive lines may be damaged or out of order. At this time, emergency teams take necessary measures and water supply is restored in a short time.
In general, within the framework of the project, it is planned to create 2 water reservoirs with a capacity of 1000 cubic meters each, 69 km of drinking water and 68 km of waste water network in the 3rd residential area.
It should be noted that the drinking water supply and sewage systems of the 1st and 2nd residential areas of Badamdar settlement were rebuilt within the framework of the project implemented jointly with the Government of Azerbaijan and the Saudi Development Fund. Within the framework of the project, 45 km of drinking water and 28 km of waste water networks were built.