Əhmədli qəsəbəsində yeni kanalizasiya xətləri inşa olunur
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tullantı sularının axıdılması xidmətlərindən istifadənin yaxşılaşdırılması məqsədilə yeni layihənin icrasına başlayıb. Bakı şəhəri Xətai rayonu Əhmədli qəsəbəsi Şahin Səmədov küçəsində kanalizasiya şəbəkələrinin genişləndirilməsi işləri aparılır.
Şahin Səmədov küçəsinin bir hissəsində kanalizasiya şəbəkəsi olsa da uzun illər istismar olunduğundan yararsız vəziyyətə düşüb. Ərazinin digər hissələrində isə tullantı suları əhali tərəfindən çəkilmiş fərdi xətlərlə kənarlaşdırılıb. Mövcud şəbəkənin istismar tələblərinə cavab verməməsi səbəbindən kanalizasiya sistemində tez-tez problemlər yaranır. Bu ərazidə yaranan tullantı sularının mərkəzləşdirilmiş şəkildə toplanıb kənarlaşdırılmasını təmin etmək məqsədilə layihə hazırlanıb. Daxili imkanlar hesabına həyata keçirilən layihəyə əsasən, Şahin Səmədov küçəsi boyu 3 km uzunluğunda kanalizasiya xətti çəkilir. Ərazidəki evlər və obyektlər yeni şəbəkəyə qoşulacaq. Yeni kanalizasiya xətti yaxınlıqdan keçən 1200 mm diametrli kollektora birləşdiriləcək. Hazırda şəbəkənin yaradılması intensiv qaydada davam edir və işlər cari ilin dekabr ayında yekunlaşacaq.
Tullantı sularının idarə olunması məqsədilə həyata keçirilən bu layihə əhalinin məişət şəraitini yaxşılaşdırmaqla yanaşı, ərazidə ekoloji təhlükəsizliyin təmin olunması  baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

New sewage lines are being built in Ahmadli settlement
The State Water Resources Agency of Azerbaijan has started the implementation of a new project to improve the waste water discharge services. Sewage networks are being expanded on Shahin Samadov Street, Khatai District, Ahmadli, Baku.
Although there is a sewage network in a part of Sahin Samadov Street, it has become unusable due to its exploitation for many years. In other parts of the territory, waste water is removed by individual lines laid by the residents. Due to the fact that the existing network does not meet the operational requirements, problems often arise in the sewage system. The project was developed in order to ensure the centralized collection and removal of waste water generated in this area. According to the project implemented at the expense of internal resources, a 3 km long sewage line is being built along Sahin Samadov Street. Houses and facilities in the area will be connected to the new network. The new sewer line will be connected to a 1200 mm diameter collector passing nearby. Currently, the creation of the network continues intensively, and the work will be completed in December of this year.
This project, implemented for the purpose of waste water management, is important in terms of ensuring environmental safety in the area, as well as improving the living conditions of the population.