Binəqədi rayonunda obyektlərdə və yaşayış evlərində içməli sudan qanunsuz istifadənin qarşısı alınıb
Yaradılıb: 29-09-2023 15:09
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirlərini davam etdirir.
Nəzarət tədbirləri zamanı Biləcəri qəsəbəsi, DSK yolunda yerləşən və bir sahibkara məxsus un məmulatları təndir, “Ekonom” market, təkər təmiri, əlvan metal qəbulu, heyvan saxlama məntəqələrində sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb. Belə ki, bu obyektlərin sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan qeyri-qanuni şəkildə yaxınlıqdan keçən 1400 mm diametrli magistral su kəmərinə qoşulma verərək içməli sudan qanunsuz şəkildə istifadə edib. Nəzarət tədbirləri zamanı məlum olub ki, həmin obyektlərin arxasında yerləşən 13 həyət evi üçün həmin magistral su kəmərindən özbaşına birləşmə verilib.
8-ci mikrorayon yaşayış massivi, Süleyman Sani Axundov 5B ünvanında yerləşən “Kababçı” və  “Çayxana”da sudan qeyri-qanuni istifadə halı aşkarlanıb. Həyata keçirilən araşdırma zamanı, Seyid Cəfər Pişəvəri küçəsi 1 ünvanında yerləşən hovuz avadanlıqlarının satışı məntəqəsində sudan qanunsuz istifadə halı aşkar edilib. Obyekt sahibi sayğacdankənar xətt çəkərək içməli sudan qeyri-qanuni istifadəni davam etdirib. Nəzarət tədbirləri zamanı aşkar edilən bütün qeyri-qanuni xətt və birləşmələr kəsilərək ləğv edilib.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 12219, Binəqədi rayonunda isə 2337 sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb, 100-dən artıq fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal drinking water supply in facilities and residential houses in Binagadi district has been prevented
Created: 29-09-2023 15:09
In accordance with the Action Plan for ensuring the efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues control measures to detect illegal use of drinking water, minimize water losses and prevent wastage.
During control measures, cases of illegal water supply were detected in Bilajari settlement, DSK road and flour products tandoor owned by one entrepreneur, "Ekonom" market, tire repair, non-ferrous metal reception, and animal storage points. Thus, the owner of these facilities used drinking water illegally by connecting to the nearby 1400 mm diameter transmission main without obtaining technical conditions or signing a contract. During the control measures, it became known that 13 courtyard houses located behind those facilities were arbitrarily connected to the transmission main.
As the State Water Resources Agency of Azerbaijan, we once again bring to the attention of citizens that illegal and off-meter use of drinking water causes disruption of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas. In order to prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that in the months of January-August 2023, 12,219 cases of illegal water supply were detected by the Azerbaijan State Water Resources Agency "Azersu" Open Joint-Stock Company, and 2,337 of them in the Binagadi region, more than 100 facts were submitted to law enforcement agencies for investigation.