Lökbatan qəsəbəsinin 2-ci yaşayış massivi və məcburi köçkünlər üçün salınmış “Qobu Park” yaşayış kompleksinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılıb
Yaradılıb: 17-08-2023 15:15
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi əhalinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində tədbirləri davam etdirir. Şəbəkələrdə tənzimləmə işlərinin aparılması və yeni nasos qurğularının quraşdırılması hesabına Bakı şəhəri, Qaradağ rayonu Lökbatan qəsəbəsi 2-ci yaşayış massivi və məcburi köçkünlər üçün salınmış “Qobu Park” yaşayış kompleksinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılıb.
Lökbatan qəsəbəsində yerləşən 1 saylı nasos stansiyası əvvəllər qəsəbə ərazisini, həmçinin 5 min kubmetr və 2 min kubmetr tutumu olan 2 mərkəzi anbarları içməli su ilə təmin edib. “Qobu Park” yaşayış kompleksi salındıqdan sonra kompleksin də su təchizatı bu stansiya hesabına aparılıb. Kompleksin genişlənməsi, eləcə də Lökbatan qəsəbəsi 2-ci yaşayış massivində məskunlaşmanın artması suya tələbatı artırıb. Nasos stansiyasının ötürücülük gücü artan tələbatı qarşılamaq imkanında olmadığından “Qobu Park” yaşayış kompleksini təmin etmək üçün əlavə aqreqat quraşdırılıb. Bununla da “Qobu Park” yaşayış kompleksinin su təchizatında yaranan problemlər aradan qalxıb. Eyni zamanda yeni aqreqatın quraşdırılmasından sonra mövcud nasoslarla 2-ci yaşayış massivinə suyun nəqli gücləndirilib.
Hazırda Lökbatan qəsəbəsi, Rafael Salmanov və 6-cı massiv 4-cü küçənin su təchizatında yaranmış problemin aradan qaldırılması istiqamətində işlər həyata keçirilir. Bu məqsədlə ərazidən keçən təzyiqli magistral xətdən 110 mm diametrli borularla 350 metr uzunluğunda əlavə birləşmə verilməklə şəbəkənin su təchizatı yaxşılaşdırılacaq.

The drinking water supply of the 2nd residential area of Lokbatan settlement and the "Gobu Park" residential complex built for IDP has been improved
Created: 17-08-2023 15:15
Azerbaijan State Water Resources Agency continues measures to improve drinking water supply to the population. The drinking water supply of Baku city, Garadagh district Lokbatan settlement No. 2 residential complex and "Gobu Park" residential complex built for internally displaced persons has been improved due to network adjustment works and installation of new pumping devices.
Pumping station No. 1, located in Lokbatan settlement, previously supplied drinking water to the settlement area, as well as 2 central reservoirs with a capacity of 5,000 cubic meters and 2,000 cubic meters. After the "Gobu Park" residential complex was built, the water supply of the complex was carried out at the expense of this station. The expansion of the complex, as well as the increase in population in Lokbatan settlement 2nd residential area, increased the demand for water. Since the transmission capacity of the pumping station is not able to meet the increased demand, an additional unit was installed to supply the "Gobu Park" residential complex. With this, the problems arising in the water supply of the "Gobu Park" residential complex have been eliminated. At the same time, after the installation of the new unit, the water supply to the 2nd residential area was strengthened with the existing pumps.
Currently, work to eliminate the problem of water supply in Lokbatan settlement is being carried out on Rafael Salmanov and 4th street of 6th massif. For this purpose, the water supply of the network will be improved by providing an additional connection of 350 meters long with 110 mm diameter pipes from the pressure transmission main passing through the area.