Abşeron rayonunda içməli sudan qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısı alınıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Abşeron rayonu ərazisində içməli sudan qanunsuz istifadələrin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə hallarının qarşısı alınıb.
Masazır qəsəbəsində fərdi yaşayış evlərinin tikintisi ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən tikilən 6 həyət evinin sudan qanunsuz istifadə etdiyi müəyyən olunub. Belə ki, həmin şəxslər texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan ətrafda yaşayan digər vətəndaşların su xəttinə birləşmə verərək suyu talayıblar. Hər bir həyət evinə edilmiş birləşmələr qəza briqadası tərəfindən ləğv edilib.
Aparılan nəzarət tədbirləri zamanı, Xırdalan şəhəri Heydər Əliyev prospektində yerləşən “50 qəpik” restoranının sudan qeyri-qanuni istifadə etdiyi aşkar edilib. Sudan qanunsuz istifadəyə görə əvvəllər 2 dəfə dəymiş ziyan aktı yazılsa da, sahibkar qanunsuz əməlindən əl çəkməyib. Su sayğacını şəbəkədən qeyri-qanuni şəkildə ayıran sahibkar yaxınlıqdakı parkda yaşıllıqların suvarılması üçün nəzərdə tutulan xətdən özbaşına istifadə edib. Masazır qəsəbəsi, Qaçaq Nəbi küçəsində “Meyvəli” meyvə-tərəvəz satışı məntəqəsinin də sudan qeyri-qanuni istifadə etdiyi müəyyən edilib. Xırdalan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 34A ünvanında yerləşən avtoyuma məntəqəsinin sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan sudan qeyri-qanuni istifadə edib.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 8899, Abşeron rayonunda isə 837 sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb, 100-ə yaxın fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal drinking water supply were prevented in Absheron region
As a result of investigations conducted to detect illegal drinking water supply, minimize water losses and prevent wastage in Absheron region, cases of unaccounted and off-meter water lines were prevented in accordance with the Action Plan on ensuring the efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
It was determined that 6 courtyard houses built by people engaged in the construction of private residential houses in Masazir settlement have been using water illegally. Thus, those persons robbed the water by connecting to the water lines of other citizens living in the vicinity without obtaining technical conditions or signing a contract. Connections made to each courtyard house were canceled by the emergency brigade.
It was determined that the "Meyveli" fruit and vegetable sales point on Gachag Nabi Street, Masazir settlement, was using water illegally. The owner of the car wash, located at 34A Heydar Aliyev Avenue, Khirdalan city, used water illegally without obtaining technical condition and signing a contract.
As the State Water Resources Agency of Azerbaijan, we once again bring to the attention of citizens that the illegal and off-meter use of drinking water causes the violation of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and the deterioration of water supply to other subscribers living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that in the months of January-June 2023, 8,899 cases of illegal water supply were detected by "Azersu" Open Joint-Stock Company, and 837 in Absheron region, and about 100 facts were submitted to law enforcement agencies for investigation.