Səbail rayonunda obyektlərdə və yaşayış evlərində içməli sudan qanunsuz istifadənin qarşısı alınıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə kompleks tədbirləri davam etdirir. Səbail rayonunda keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində bəzi obyektlərdə və fərdi mənzillərdə sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb. 20-ci sahə, Ömər Faiq Nemanzadə küçəsi 25-də yerləşən avtoservisin sudan qanunsuz istifadə etdiyi müəyyən edilib. Obyekt sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan magistral xəttə özbaşına birləşmə edərək sudan qeyri-qanuni istifadə edib. Oxşar vəziyyətə 20-ci sahə, Elçin Əzizov küçəsi, dalan 2-də yerləşən avtoservisdə də rast gəlinib. Obyektin sahibi şəbəkəyə qoşulmaq üçün texniki şərt alsa da, su təchizatı müəssisəsindən xəbərsiz birləşmə edib və sudan uçotsuz istifadə edib.
Badamdar qəsəbəsi, 1-ci yaşayış massivi, Xurşidbanu Natəvan küçəsində yerləşən həyət evinin sahibi uzun müddət ödəniş etmədiyindən borcu yığılıb. Sayğaca baxış keçirərkən işlək vəziyyətdə olmadığı müəyyən edilib, həmçinin ev sahibinin sayğacdankənar xətt çəkərək suyu taladığı da aşkar olunub.
Aşkarlanmış bütün qeyri-qanuni birləşmələr ləğv edilib. Obyekt və mənzil sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 8899, Səbail rayonunda isə 131 sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb, 100-ə yaxın fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal drinking water lines were prevented in facilities and residential houses in Sabail region
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues comprehensive measures to detect illegal supply of drinking water, minimize water losses and prevent wastage. As a result of control measures carried out in Sabail district, cases of illegal water supply were detected in some facilities and private apartments. It was determined that the car service located at Omer Faig Nemanzade Street 25, 20th Area, used water illegally. The owner of the facility illegally used water by getting connection to the transmission main without obtaining technical conditions and signing a contract. A similar situation was found in the car service located in the 20th area, Elchin Azizov Street, sidestreet 2. Although the owner of the facility received technical conditions for getting connected to the network, he got a connection without informing the water supply company and used water illegally.
All detected illegal connections have been removed. It has been brought to the attention of facility and apartment owners that illegal and off-meter drinking water lines causes disruption of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas.
It should be noted that within the months of January-June 2023, 8,899 cases of illegal use of water were detected by "Azersu" Open Joint-Stock Company, and 131 of them in Sabail region, and about 100 facts were submitted to law enforcement agencies for investigation.