6 №-li Regional Sukanal İdarəsində ”Heydər Əliyev İli”nə həsr edilmiş nümunəvi obyekt mülki müdafiə məşqi keçirilib
Yaradılıb: 13-07-2023 11:55
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi “Azərsu” ASC-də silsilə yubiley tədbirləri davam edir. “Azərsu” ASC-nin 6 №-li Regional Sukanal İdarəsinin mülki müdafiə qüvvələrinin iştirakı ilə Oğuz Sukanal Sahəsinin suqəbuledici qurğuları kompleksində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Bir hadisənin qarşısını almaq, o hadisə baş verəndən sonra onun nəticələrini aradan qaldırmaqdan daha asandır” şüarı altında təlim keçirilib. Təlimə İdarənin mülki müdafiə üzrə rəhbər (FHK, MMQ), komandir-rəis heyətləri, mülki müdafiə dəstələrinin ümumilikdə 60 nəfərlik şəxsi heyəti, 5 ədəd müxtəlif təyinatlı texnika cəlb edilib. O cümlədən, fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılmasında qarşılıqlı fəaliyyətin təmin olunması məqsədi ilə TƏBİB-in bir qrup əməkdaşı və nəqliyyat texnikası təlimə cəlb olunub.
Tədbir iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin 6 №-li Regional Sukanal İdarəsinin inzibati binasında ucaldılmış abidəsi önünə gül dəstələri qoyaraq, Ümummilli Liderin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər. “Azərsu” ASC-nin Mülki müdafiə qərargahının rəisi Cahangir Şərifov bildirib ki, obyekt mülki müdafiə məşqinin keçirilməsində məqsəd Ulu Öndər Heydər Əliyevin hər zaman xüsusi diqqətdə saxladığı vətəndaşların həyat və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məsələləri ilə əlaqədar mülki müdafiə qüvvələrinin daim yüksək hazırlıq vəziyyətində saxlanılması, fövqəladə hallarda mühafizə işləri və digər mülki müdafiə tədbirləri həyata keçirərkən fəaliyyət qaydalarının əməli surətdə öyrədilməsi, xilasetmə və digər təxirəsalınmaz işləri yerinə yetirərkən rəhbər heyətin qərar qəbul etmək bacarığının və mülki müdafiə dəstələrinin qarşılıqlı  fəaliyyətinin  təkmilləşdirilməsidir.
Mülki müdafiə təliminin məşq prosesində mülki müdafiə qüvvələri şərti olaraq fövqəladə hal baş vermiş ərazinin mühafizəsi, əraziyə giriş-çıxışın məhdudlaşdırılması, yanğının söndürülməsi, zəhərlənənlərin xilas edilməsi, axtarış-xilasetmə, zərərçəkmişlərə ilkin tibbi yardımın göstərilməsi və işçilərin təhlükəsiz ərazilərə təxliyyəsi işlərinin aparılması ilə əlaqədar tapşırıqları yerinə yetiriblər. Sonda məşqin nəticələri təhlil edilib, mülki müdafiə dəstələrinin komandir-rəis və şəxsi heyətinə müvafiq tövsiyələr verilib.

A model facility civil defense exercise dedicated to the "Year of Heydar Aliyev" was held by the Regional Sukanal Office No. 6
Created: 13-07-2023 11:55
According to the Decree signed by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev about the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in our country, dated September 29, 2022, a series of jubilee events are ongoing at the Azerbaijan State Water Resources Agency "Azersu" OJSC. A training dedicated to the National Leader Heydar Aliyev’s 100th Jubilee was held with the participation of the civil defense forces of the Regional Sukanal Office No. 6 of "Azersu" OJSC in the complex of water intake facilities of the Oguz Sukanal Area under the motto "Preventing an incident is better than eliminating its consequences after it has occurred". Civil defense chiefs of the Department, commander-in-chief staffs, a total of 60 personnel of civil defense units, and 5 different purpose vehicles were involved in the training. In particular, a group of employees of TABIB and transport equipment were involved in the training in order to ensure mutual activity in eliminating the consequences of emergency situations.
The participants of the event laid flowers in front of the monument to the Great Leader Heydar Aliyev erected in the administrative building of the Regional Sukanal Office No. 6, and commemorated the National Leader’s dear memory with deep respect. Within the process of civil defense training, the civil defense forces perform tasks related to the protection of the area where an emergency has occurred, restricting access to the area, extinguishing the fire, rescuing the poisoned people, search and rescue, providing first aid to the victims, and evacuating workers to safe areas.
At the end, the results of the exercise were analyzed, and relevant recommendations were given to the commander-in-chief and personnel of the civil defense units.