“Kommunal xidmətlərə (Su təchizatı şəbəkəsinə) qoşulma” üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Kommunal xidmətlərə (Su təchizatı şəbəkəsinə) qoşulma” indikatoru ilə bağlı təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Su təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun rəhbəri, “Azərsu” ASC-nin sədr müavini Etibar Məmmədov sənədin hazırlanmasında dövlət təşkilatlarının mütəxəssisləri və məsləhətçi şirkətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə birgə iş aparıldırğını bildirib. Məsləhətçi şirkət tərəfindən təkmilləşdirilmiş Diaqnostika Matrisası əsasında tərtib edilən Yol Xəritəsi Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiya tərəfindən təsdiq edilib.
Yol Xəritəsində kommunal xidmət qaydalarının keyfiyyəti, kommunal xidmət göstəriciləri və xidmətlərin şəffaflığı, kommunal sahədə xidmətlərin həyata keçirilməsinin səmərəliliyi, maarifləndirmə və təbliğat işlərinin aparılması istiqamətlərində 4 alt indikator üzrə tədbirlər əksini tapıb. Sənəddə su təchizatı sistemlərinə qoşulma üzrə əsas hədəflər, keyfiyyəti standartları, hüquq və öhdəliklər, müraciətlərə baxılmasının  tam elektronlaşdırılması, prosedurların və vaxtın minimuma endirilməsi, şəffaflığın, istehlakçı hüquqlarının qorunması ilə bağlı vəzifələr müəyyən edilib. Tətbiq ediləcək yeniliklər biznes strukturlarının su təchizatı şəbəkələrinə qoşulmasını xeyli asanlaşdıracaq, vaxta və xərclərə qənaət imkanı yaradacaq.
“Azərsu” ASC-nin Elektron idarəetmə və müasir texnologiyalar departamentinin rəisi Samir Qənili Yol Xəritəsində “Azərsu” ASC tərəfindən rəqəmsallaşma və optimallaşma sahəsində nəzərdə tutalan tədbirlər barədə təqdimatla çıxış edib. Qeyd olunub ki, yeni sənəd kommunal xidmətlərə qoşulma üzrə dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılmasını və onlayn müraciət imkanlarını tam təmin edəcək.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Vüsal Rüstəmov Yol Xəritəsində vətəndsaşlara göstərilən xidmətlərin təşkili və bu sahədə  nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub  ki, bu işlər su təchizatı şəbəkəsinə qoşulmanın düzgün və səmərəli təşkilinə imkan yaradacaq.
Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin sədri Fərid İsayev Yol Xəritəsinin dövlət-biznes dialoqu platforması baxımından əhəmiyyətini qeyd edərək su təchizatı sisteminə qoşulmanın biznes mühitinə əlverişli təsirlərindən danışıb.
“Azərsu” ASC yanında İctimai Şuranın sədri Rauf Zeyni və şura üzvü Eyyub Hüseynov Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan tədbirlərin biznes strukturlarının fəaliyyətinə dəstək baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib, bu sahədə ictimaiyyətin maarifləndirilməsinə dəstək olacaqlarını diqqətə çatdırıblar.
Sonra iclas iştirakçıları tərəfindən yeni Yol Xəritəsi üzrə 2022-ci ildə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası, 2023-cü il üçün hədəflər və prioritetlər barədə müzakirələr aparılıb.

The presentation of the Roadmap on "Connection to public utilities (water supply network)"
The Roadmap for 2022-2023 was presented at the Economic Reforms Analysis and Communication Center for the implementation of improvements related to the "Connection to public utilities (water supply network)" indicator of the World Bank Group's "Favorable Business Environment" project.
Head of the "Connection to water supply networks" working group of the Commission for Business Environment and International Ratings, Deputy Chairman of "Azersu" OJSC Etibar Mammadov said that joint work was carried out with the participation of specialists of state organizations and representatives of consulting companies in the preparation of the document. The Roadmap prepared by the consulting company based on the improved Diagnostic Matrix was approved by the Commission for Business Environment and International Ratings.
Actions on 4 sub-indicators in the directions of the quality of utility service rules, utility service indicators and transparency of services, efficiency of implementation of services in the utility sector, awareness and promotion activities were reflected in the Roadmap. The document defines the main goals, quality standards, rights and obligations for connecting to water supply systems, full digitalization of application processing, minimizing procedures and time, transparency and protection of consumer rights. The innovations to be implemented will make it much easier for business structures to connect to water supply networks, saving time and money.
Samir Ganili, Head of the electronic management and modern technologies department of "Azersu" OJSC, made a presentation on the measures planned by "Azersu" OJSC in the field of digitalization and optimization in the Roadmap. It was noted that the new document will fully ensure the digitalization of state services for connecting to public utilities and the possibility of online application.
Vusal Rustamov, Director of the Center for Service to Citizens and Social Innovations, informed about the organization of services provided to citizens in the Roadmap and the measures planned in this area. It was noted that these works will enable proper and efficient organization of connection to the water supply network.
Chairman of the Board of the German-Azerbaijani Foreign Trade Chamber, Farid Isayev, noted the importance of the Roadmap as a state-business dialogue platform and talked about the favorable effects of joining the water supply system on the business environment.
Chairman of the Public Council under "Azersu" OJSC Rauf Zeyni and member of the council Eyyub Huseynov noted that the measures envisaged in the Roadmap are important in terms of supporting the activities of business structures and pointed out that they will support public enlightenment in this field.
Then the participants of the meeting discussed the implementation of measures planned for 2022, goals and priorities for 2023 according to the new Roadmap.