"Azərsu" ASC-də Dünya Bankının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Ölkəmizdə səfərdə olan Dünya Bankının Azərbaycanda Su Təhlükəsizliyinin İnkişafı dəstək missiyasının üzvləri ilə "Azərsu" ASC-də görüş keçirilib. “Azərsu” ASC-nin sədr müavini Köçərli Həsənov bildirib ki, Cəmiyyət Dünya Bankı ilə səmərəli əməkdaşlıq edir. Belə ki, Azərbaycan Hökumətinin Dünya Bankı ilə birgə maliyyələşdirdiyi “Milli su təchizatı və kanalizasiya xidmətləri” layihəsi çərçivəsində Şamaxı, Qəbələ, Saatlı və Sabirabad şəhərlərinin su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması işləri həyata keçririlib. Layihəyə uyğun olaraq Şamaxı və Qəbələ şəhərlərində həm içməli, həm də tullantı su şəbəkələrinin tikintisi başa çatdırılıb, hər iki şəhərdə tullantı sutəmizləyici qurğuları istismara verilib. Saatlı və Sabirabad şəhərlərində içməli su layihələrinin icrası yekunlaşıb. Adıçəkilən şəhərlərin sakinləri dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunub. Eyni zamanda Dünya Bankı Təlim və İnnovasiyalar Mərkəzinin yaradılmasına texniki dəstək göstərib.
Dünya Bankının missiya rəhbəri Smitra Misra qeyd edib ki, təmsil etdiyi qurum Azərbaycanda infrastruktur layihələrinə texniki və kredit dəstəyi göstərib. Dünya Bankının nümayəndəsi sudan səmərəli istifadə, kənd yaşayış məntəqlərinin su təchizatının yaxşılaşdırılması, çirkab suların təmizlənərək təkrar istifadəsi və ümumilikdə su təhlükəsizliyi ilə bağlı bütün məsələlərdə Azərbaycana dəstək göstərməyə hazır olduqlarını bildirib.O, bildirib ki, təmsil etdiyi qurum su ilə bağlı mövcud vəziyyətin qiymətləndirilməsi, su sektorunda idarəçilik, institusional potensial və digər məsələlərə xüsusi diqqət ayırır.
Qeyd edək ki, missiya üzvləri Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfər edib, burada suyun yeni texnologiyaya uyğun emalı prosesi ilə tanış olublar.

A meeting with the representatives of the World Bank held at “Azersu” OJSC
A meeting with the members of the World Bank's Water Security Development Support Mission in Azerbaijan was held at “Azersu” OJSC. Kocharli Hasanov, Deputy Chairman of “Azersu” OJSC, said that the Society cooperates effectively with the World Bank. Thus, the reconstruction of water supply and sanitation systems in Shamakhi, Gabala, Saatli and Sabirabad was carried out within the "National Water Supply and Sanitation Services" project co-financed by the Government of Azerbaijan and the World Bank. According to the project, the construction of both drinking and waste water networks was completed in the cities of Shamakhi and Gabala and wastewater treatment plants had been commissioned in both cities. The implementation of drinking water projects in Saatli and Sabirabad was completed. Residents of these cities are provided with sustainable and quality drinking water. At the same time, the World Bank provided technical support for the establishment of the Training and Innovation Center.
The head of the World Bank's mission, Smitra Misra, noted that her organization provided technical and credit support to infrastructure projects in Azerbaijan. The World Bank representative said they were ready to support Azerbaijan in all issues related to the efficient use of water, improving the water supply of rural areas, treatment and reuse of wastewater and water security in general. She said that her organization pays special attention to the assessment of the current situation with water, water sector governance, institutional capacity and other issues.
It should be noted that the members of the mission visited the Jeyranbatan Ultrafiltration Water Treatment Plant Complex, where they got acquainted with the process of water treatment in accordance with the new technology