Mərkəzi və məhəllədaxili anbarlar yuyulub dezinfeksiya edilir
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi istehlakçıların su təminatının yaxşılaşdırılması, keyfiyyətli və dayanıqlı içməli su ilə təmin edilməsi  istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirir. Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında, həmçinin regionlarda yerləşən mərkəzi və məhəllədaxili su anbarlarının yuyulması işləri təsdiqlənmiş qrafikə uyğun olaraq davam etdirilir.
İçməli suyun keyfiyyətinə nəzarət üzrə AZS 929-2023 standartının əsas tələblərindən biri anbarlarda toplanan suyun təhlükəsizliyinin təmin olunmasıdır. Bu məqsədlə hər il su anbarlarının yuyulması planı tərtib edilir və anbarlarda nəzarət təftiş işləri aparılır. Təsdiqlənmiş təlimata uyğun olaraq içməli su təminatı həyata keçirilən hər bir anbar ildə azı bir dəfə yuyulmalı və dezinfeksiya edilməlidir. Bu məqsədlə anbarlar tamamilə boşaldılır, ilkin olaraq anbarda hər hansı sızma və ya qəza vəziyyətinin olub-olmaması mütəxəssislər tərəfindən yoxlanılır, təhlükə doğura biləcək hallar olarsa təmir-bərpa işləri aparılır. Anbarın istismar reqlamentində hər hansı qüsur aşkar edilmədikə, Agentliyin ixtisaslaşmış xidmət briqadaları tərəfindən anbarlar yuyularaq dezinfeksiya edilir. Hər bir anbarın yuyulmasında suyun keyfiyyətinə dövlət nəzarətini həyata keçirən Gigiyena və Epidemilogiya Mərkəzinin mütəxəssisləri də iştirak edir.
Su anbarlarının yuyulması və zərərsizləşdirilməsi planına uyğun olaraq 2024-cü ildə ümumi tutumu 1 milyon 260 min kubmetr olan 875 mərkəzi və məhəllədaxili anbarın yuyulub təmizlənməsi planlaşdırılır. Ötən müddətdə ümumi tutumu 228 min kubmetr olan 112 anbarın yuyulması təmin edilib. Anbarların yuyulması zamanı mövsümi amillər nəzərə alınır. Eyni zamanda əhalinin içməli su təchizatında dayanıqlılığın təmin olunması üçün proses növbəli şəkildə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, yuyulmuş anbarlardan istismar dövründə mütəmadi su nümunələri götürülərək Mərkəzi Laboratoriyada analiz olunur. Suyun tərkibində hər hansı kənarlaşmalar olduqda və onun aradan qaldırılması mümkün olmadıqda həmin anbarın növbədənkənar qaydada yuyulması təmin olunur.

Central and local reservoirs are washed and disinfected
The Azerbaijan State Water Resources Agency implements comprehensive measures to improve drinking water supply to consumers and provide them with high-quality and stable drinking water. Washing of central and local reservoirs located in Baku city and Absheron peninsula, as well as in the regions, are continued according to the approved schedule.
One of the main requirements of the AZS 929-2023 standard on drinking water quality control is ensuring the safety of water collected in reservoirs. For this purpose, a plan for flushing water reservoirs is drawn up every year and control inspections are carried out in the reservoirs. In accordance with the approved guidelines, every reservoir facility where drinking water supply is carried out should be washed and disinfected at least once a year. For this purpose, reservoirs are completely emptied, initially, experts check whether there are any leaks or accidents in the warehouse, and if there are any dangerous situations, repair and restoration works are carried out. Unless any defects are found in the operation regulations of the reservoir, they are washed and disinfected by the specialized service teams of the Agency. Specialists of the Hygiene and Epidemiology Center, which carries out state control of water quality, also participate in the washing of each reservoir.
It should be noted that water samples are regularly taken from the reservoirs and analyzed in the Central Laboratory. If there are any deviations in the water content and if it is not possible to eliminate it, the reservoir is inspected again and washed in an extraordinary manner.