Prezident İlham Əliyev Şirvan suvarma kanalının təməlini qoyub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 16-da Hacıqabul rayonunda yenidən qurulacaq Şirvan suvarma kanalının təməlini qoyub və çıxış edib.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov dövlətimizin başçısına görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, 1958-ci ildə istifadəyə verilən və ölkənin ikinci ən böyük kanalı olan torpaq məcralı Yuxarı Şirvan suvarma kanalı başlanğıcını Mingəçevir su anbarından götürür. Yuxarı Şirvan kanalı Şirvan düzündə yerləşən Yevlax, Ağdaş, Göyçay, Zərdab, Ucar, Kürdəmir, İsmayıllı və Ağsu rayonlarının 112 min hektardan çox əkin sahəsini suvarma və yaşayış məntəqələrini məişət suyu ilə təmin edir.
Suötürmə qabiliyyəti saniyədə 78 kubmetr və uzunluğu 122 kilometr olan kanalın 65 ildən artıq fasiləsiz istismar edilməsi, illik su itkilərinin kəskin artması və qurğuların qəzalı vəziyyətə düşərək funksiyalarını itirməsi nəticəsində torpaqların meliorativ vəziyyəti pisləşərək deqradasiyaya uğrayıb. Bütün bunlar mövcud əkin sahələrinin vegetasiya dövründə suvarma suyu ilə təminatında çatışmazlıqlar yaradıb, bölgənin suya daim artan tələbatının ödənilməsindəki gərginliyi daha da dərinləşdirməklə ekoloji tarazlığın pozulmasına gətirib çıxarıb.
Yuxarı Şirvan suvarma kanalının infrastrukturunun bərpası, habelə mövcud təsərrüfatların su təminatı məsələlərinin vaxtında və səmərəli şəkildə həllinin dəstəklənməsi, su ehtiyatlarından daha səmərəli istifadə olunması, magistral kanalın suburaxma qabiliyyətinin artırılması məqsədilə aprelin 8-də Prezident İlham Əliyev Şirvan suvarma kanalının yenidən qurulması haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, Yuxarı Şirvan suvarma kanalının adı dəyişdirilərək Şirvan suvarma kanalı adlandırılıb.
Prezident İlham Əliyev yenidən qurulacaq Şirvan suvarma kanalının təməlini qoydu.
Bildirildi ki, Agentliyin sifarişi ilə Türkiyənin “Su Yapı” məsləhətçi şirkəti tərəfindən Yuxarı Şirvan kanalının yenidən qurulması üzrə texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədləri və 4 mərhələdə işçi layihə hazırlanıb. Kanalın müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulması və tikintisi mərkəzləşdirilmiş SCADA sistemi yaratmaqla su ehtiyatlarından daha səmərəli istifadəyə və optimal idarəetməyə, yaşayış məntəqələrinin məişət su təminatının yaxşılaşdırılmasına, 230 min hektar torpaq sahəsinin suvarma suyu ilə təmin edilməsinə, o cümlədən 110 min hektardan çox mövcud əkin sahələrinin su təminatının yaxşılaşdırılmasına və 116 min hektar əkinə yararlı torpaqların dövriyyəyə cəlb olunmasına, təqribən 346 milyon kubmetr su itkisinin qarşısının alınmasına, Hacıqabul gölünün, ətraf ərazilərin ekoloji və torpaqların meliorativ vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına, yüksək məhsuldarlığın əldə olunmasına, iri təsərrüfatlara məxsus əkin sahələrini suvarma suyu ilə təmin edən nasos stansiyalarının fəaliyyətinin dayandırılmasına və Pirsaatçay su anbarının nasos stansiyasının qidalandırılmasına imkan verəcək.
Sonra dövlətimizin başçısı tədbirdə çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin çıxışı
- Mən bir neçə gün bundan əvvəl Şirvan suvarma kanalının yenidən qurulması haqqında Sərəncam imzalamışam, bu gün isə kanalın təməli qoyulur. Bu, çox əlamətdar hadisədir. Son illər ərzində Azərbaycanda həyata keçirilən infrastruktur layihələri arasında bu layihənin xüsusi əhəmiyyəti vardır. Çünki Yuxarı Şirvan suvarma kanalı uzun illərdir fəaliyyət göstərir. Kanal torpaq məcralıdır və illər keçdikcə kanalın böyük hissəsi sıradan çıxmışdır. Təbii olaraq bu da itkilərə səbəb olub, su itkiləri kifayət qədər çoxdur. İtkilərə və su sızmalarına görə ətraf torpaq sahələri şoranlaşmış, əkin üçün yararsız vəziyyətə düşmüşdür.
Yuxarı Şirvan kanalı 1958-ci ildə inşa edilmişdir və bu gün kanalın, - artıq bu kanal Şirvan kanalı adlandırılır, - yeni mərhələsi başlayır. Faktiki olaraq kanal yenidən inşa ediləcək və beləliklə, minlərlə insan bu layihədən faydalanacaq. 120 kilometrlik kanalın uzunluğu təxminən iki dəfə artırılacaq və 200 kilometrdən çox olacaq.
Əkin sahələrinə gəldikdə isə o da iki dəfədən çox artırılacaq. İcra ediləcək yeni layihə 230 min hektar əkin sahəsini əhatə edəcək. Bunun böyük hissəsi yeni suvarılacaq əkin sahələridir. Əgər əvvəlki dövrlərdə bu kanal 8 rayonu əhatə edirdisə, indi 10 rayonu əhatə edəcək və kanalın son nöqtəsi, bax, arxamdakı Hacıqabul gölü olacaq. Hacıqabul gölü də 10 ildən çoxdur ki, tamamilə quruyub. Kanal istifadəyə veriləndən sonra göl də dolacaq və bunun da təbiətə çox müsbət təsiri olacaqdır.
Bu layihə bir daha onu göstərir ki, Azərbaycanda həyata keçirilən infrastruktur layihələrinin əsas məqsədi ölkəmizin sürətli inkişafını təmin etmək, insanların rifah halını yaxşılaşdırmaq, xüsusilə bölgələrdə yaşayan insanların məşğulluğu üçün şərait yaratmaqdır. Son illər ərzində əsas infrastruktur layihələri icra edilmişdir. Azərbaycanda həyata keçirilmiş infrastruktur layihələri ölkəmizi tamamilə yeni bir səviyyəyə qaldırmışdır. Elektrik enerjisi, avtomobil yolları, dəmir yolları, su kəmərləri, içməli su layihələri, o cümlədən suvarma ilə bağlı olan layihələr artıq öz səmərəsini göstərir. Əvvəlki illərdə bu sahəyə aid bir çox böyük layihələr icra edilmişdir. Onların arasında, ilk növbədə, Taxtakörpü-Ceyranbatan suvarma kanalını qeyd etməliyəm. Taxtakörpü su anbarının tikintisi də xüsusi əhəmiyyətə malik olan layihə idi. Şəmkirçay su anbarı da çox böyük infrastruktur layihəsi idi. Beləliklə, həm Şimal, həm Qərb bölgələrində əkin üçün yararlı olan torpaqların həcmi və sahəsi böyük dərəcədə artırılmışdır.
Şirvan kanalının əhəmiyyəti də göz önündə olacaqdır. Bu, bizim ən böyük - suyun həcminə və əkin sahələrinin əhatəsinə görə ən böyük layihəmiz olacaqdır. Əminəm ki, yaxın gələcəkdə 10 rayon üzrə yerləşən məntəqələrdə bu yeni kanalın əhəmiyyətini hər kəs görəcək.
Bu layihə ilə biz bu sahəyə yeni nəfəs gətiririk. Eyni zamanda, Qarabağ kanalının da, - vaxtilə bu, Yuxarı Qarabağ kanalı adlandırılmışdır, indi isə bunun adı Qarabağ kanalıdır, - inşası ilə əlaqədar Sərəncam imzalanıb, texniki-iqtisadi əsaslandırma aparılacaq və bu işin nəticəsində yeni layihə işlənib hazırlanacaq. Biz Qarabağ kanalının inşasına gələn ildən başlamalıyıq. Bu da 115 min hektarı əhatə edəcək kanaldır. Orada da əhatə olunan rayonların sayı 9-a bərabərdir. Yəni, burada 10 rayon Şirvan kanalı vasitəsilə, 9 rayon isə Qarabağ kanalı vasitəsilə suvarılacaq.
Ölkəmizin gələcək inkişafının əsas istiqamətləri bundan ibarətdir, çünki qeyri-neft sektorunun inkişafı, kənd təsərrüfatının inkişafı, məşğulluğun artırılması, vətəndaşların rifah halının yaxşılaşdırılması və su ehtiyatlarımızdan səmərəli şəkildə istifadə edilməsi - bütün bu amillər gördüyümüz işlərdə əks olunur.
İqlim dəyişikliyi ilə bağlı dünyada böyük narahatlıq var, o cümlədən Azərbaycanda. Biz indi görürük ki, bu il faktiki olaraq əvvəlki illərdən fərqlənirdi. Bu il kifayət qədər qar, yağış yağmışdır və bizim su hövzələrimizdə, su anbarlarında kifayət qədər su var. Ancaq əvvəlki illərdə biz hər il quraqlıqla üzləşirdik. Bizim dağlarımıza daha az qar yağırdı. Çaylarımızda suyun səviyyəsi əvvəlki illərdə aşağı düşürdü, bəzi hallarda əsas çaylarımız quruyurdu. Xəzər dənizinin dayazlaşması göz önündədir. Bunu hər kəs görə bilir. Belə olan halda su ehtiyatlarından səmərəli şəkildə istifadə etmək bizim başlıca vəzifəmizdir.
Mən bir daha demək istəyirəm ki, Azərbaycanda bir çox infrastruktur layihələri öz həllini tapmışdır. Qazlaşdırmanın səviyyəsi 96 faizə çatıb. Elektrik enerjisi ilə təminat və yeni elektrik stansiyalarının yaradılması geniş vüsət alıb və əhəmiyyətli dərəcədə irəliləyişə nail olmuşuq. Bütün ölkəmiz yeni, müasir yollarla əhatə olunur. Ona görə növbəti illərdə hökumətin qarşısında duran əsas infrastruktur layihələri arasında başlıca vəzifə içməli su layihələri və suvarma layihələri olacaqdır.
Artıq genişmiqyaslı proqram işlənib hazırlanıb. Şirvan və Qarabağ kanalları Taxtakörpü kanalı ilə birlikdə ən böyük suvarma kanalları olduğu üçün bu layihələrə xüsusi əhəmiyyət verilir. Ancaq artıq qəbul edilmiş proqram əsasında Azərbaycanda 10-dan çox su anbarı inşa ediləcəkdir. Məsələn, Qəbələ rayonundakı Yengicə su anbarının inşasına artıq start verilmişdir. O anbar inşa ediləndən sonra orada bu günə qədər suvarılmayan 10 min hektar torpaq, əkin sahələri suvarılacaq. Əgər bizim suvarma ilə bağlı ümumi layihələrimizi götürsək, görərik ki, bir neçə ildən sonra ən azı 500 min hektardan çox torpağa su veriləcəkdir. Eyni zamanda, müasir idarəetmə sistemləri, itkilərin azaldılması - indi Şirvan kanalında itkilər 30 faizə yaxındır. İndi beton məcralı kanal inşa ediləndən sonra itkilər maksimum 5 faiz olacaq. Yəni, suya qənaət hər birimizin işidir, ilk növbədə, dövlətin və biz bu işi görürük.
Bunlar ancaq Azərbaycanın bir hissəsinə aid olan layihələrdir. Əgər biz işğaldan azad olunmuş ərazilərdə layihələri əlavə etsək, mənzərə daha ürəkaçan olacaq. Çünki Vətən müharibəsi və antiterror əməliyyatı nəticəsində biz bu gün öz su mənbələrimizə tam sahib olmuşuq. Vaxtilə Ermənistan təkcə bizim torpaqlarımızı yox, bizim su resurslarımızı da işğal etmişdir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda mövcud olan su resursları bizim ümumi su resurslarımızın 25 faizini təşkil edir. Bu su resurslarının əsas xüsusiyyəti, müsbət tərəfi odur ki, bunlar daxili mənbələr hesabına formalaşan su resurslarıdır. Çünki bildiyiniz kimi, bizim əsas çaylarımız xaricdən gəlir - Kür çayı, Araz çayı, Samur çayı. Bizim əsas çaylarımız xaricdən gəlir, ona görə Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun su resursları daxili mənbələr olduğu üçün bunun xüsusi əhəmiyyəti var. Biz qısa müddət ərzində böyük infrastruktur layihələrini icra etmişik və bu işlər davam etdirilir.
Bir müddət bundan əvvəl Ağdam rayonunda Xaçınçay su anbarının açılışı olmuşdur. Füzuli rayonundakı Köndələnçay su anbarının yaxın gələcəkdə açılışı olacaqdır. Hazırda Zabuxçay su anbarının inşası gedir. Suqovuşan su anbarı demək olar ki, yenidən qurulub və o anbardan çıxan iki kanalın biri artıq tam təmir edilib, ikinci kanal da təmir ediləcək və beləliklə, erməni işğalına görə sudan məhrum olmuş bir neçə rayona artıq su veriləcək. Yeni əkin sahələrinin həcmi 100 min hektara yaxın olacaq. Ona görə mən deyəndə ki, ən azı 500 min hektar torpağa su veriləcək, bunu nəzərdə tuturam. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda suvarılan əkin sahələrinin həcmi o qədər böyük deyil, bu layihələrin xüsusi əhəmiyyəti var. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda digər böyük suvarma layihələri nəzərdə tutulur. Həkəriçay, Bərgüşadçay su anbarlarının və kanalların inşa edilməsi nəzərdə tutulur. İndi texniki-iqtisadi əsaslandırmalar hazırlanır və hesab edirəm ki, gələn ildən biz bu layihələrin icrasına da başlaya bilərik.
Təbii ki, bütün bunlar böyük vəsait tələb edir. Azərbaycan dövləti güclü dövlətdir, öz gücünə, öz imkanlarına arxalanan dövlətdir. Biz Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda elə genişmiqyaslı işlər görürük ki, bunun dünyada misli-bərabəri yoxdur. Həm yaşayış evləri, infrastruktur layihələri, suvarma layihələri, dəmir yolları, tunellər, hava limanları – cəmi üç il ərzində görülmüş işlər dövlətimizin gücünü, hökumətimizin və dövlətimizin iradəsini göstərir. Dediyim bu layihələrin hamısı icra ediləcək. Hələ bunlardan başqa bir çox layihələr olacaq ki, sadəcə onlar işin həcmi nöqteyi-nəzərdən daha kiçikdir. Amma hər bir layihənin əhəmiyyəti var və beləliklə, su ehtiyatları məhdud olan Azərbaycan bu sahədə də özünü tam təmin etmiş olacaq.
Bir layihəni də qeyd etməliyəm. İndi bu layihə üzərində iş aparılır. Bu da Xəzər dənizinin suyunun duzsuzlaşdırılması layihəsidir. Bu layihə həyata keçiriləndən sonra biz Xəzər dənizinin suyundan da həm suvarma üçün, həm içməli su kimi istifadə edəcəyik. Dünyanın bir neçə ölkəsi duzsuzlaşdırma sahəsində böyük təcrübəyə malikdir və bizim də Xəzər dənizi kimi böyük su hövzəmiz var. Təbii ki, biz bu imkandan da istifadə edəcəyik. Beləliklə, bu gün təməlini qoyduğum kanalın yaxın gələcəkdə çox böyük müsbət nəticələri olacaq.
Mən bir həftə bundan əvvəl Hacıqabul rayonunda yerləşən aqroparkın fəaliyyəti ilə tanış olmuşam. Mənə məlumat verildi ki, burada 4 mindən çox hektarda taxıl əkini aparılmışdır və məhsuldarlıq hər hektardan buğda üzrə 7 tona yaxın olmuşdur. İndi müqayisə üçün deyim ki, ölkəmizdə orta məhsuldarlıq hər hektardan 3 tondan bir qədər çoxdur. Burada - Hacıqabulda heç vaxt o sahələrdə əkin aparılmamışdır – nə sovet vaxtında, nə müstəqillik dövründə. Çünki su yox idi və torpaq da o qədər münbit deyil. Su olanda, yeni texnologiyalar tətbiq ediləndə, texnika, dövlətin dəstəyi, özəl sektorun fəaliyyəti – bütün bu amillər birləşəndə, bax, biz bu nəticəni görürük –Hacıqabulda hər hektardan 7 ton. Amma torpağı daim münbit olan yerlərdə bu rəqəm daha da arta bilər. Ancaq mən sizə deyim ki, hər hektardan taxıl üzrə 7 ton məhsuldarlıq - bu, inkişaf etmiş ölkələrin səviyyəsidir. Özü də bu, ərzaqlıq buğdadır ki, bizə ən çox lazım olan ərzaqlıq buğdadır. Biz hələ ki, idxaldan asılıyıq. Əgər bu texnologiyalar təkcə Şirvan kanalı boyunca, bax, orada göstərilən, yerləşən ərazilərdə tətbiq olunsa, onda biz idxaldan asılılığı böyük dərəcədə azaldacağıq. Sadaladığım digər layihələr icra edildikdə biz bəlkə də nə vaxtsa idxaldan, ümumiyyətlə, imtina edəcəyik.
İşğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur torpaqlarında indi quruculuq işləri ilə bərabər, kənd təsərrüfatının inkişafı geniş vüsət almışdır. Oraya qayıdan vətəndaşlar artıq bu imkanlardan istifadə edirlər. Eyni zamanda, ən müasir texnologiyaların tətbiqi nəticəsində orada həm taxılçılıq, həm meyvəçilik, bostançılıq, üzümçülük geniş vüsət alacaq. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur Azərbaycanın ən gözəl yerlərindən biridir və kənd təsərrüfatı üçün yararlı torpaqların, su resurslarının - çayların, bulaqların, yaylaqların mövcudluğu həm heyvandarlıq, həm də bitkiçilik üzrə çox böyük imkanlar yaradır. Biz hər şeyi planlı şəkildə edirik ki, hər qarış torpaqdan maksimum məhsuldarlıq, maksimum səmərə götürək və bunu edəcəyik.
Əminəm, Azərbaycan xalqı da tam əmindir ki, dediyimiz bütün sözlər, verdiyimiz bütün vədlər hər zaman yerinə yetirilir və bu gün dediyim, bu layihələrin icrası da tam təmin ediləcək. Biz üç ildən sonra - uzaqbaşı 2027-ci ilin sonuna qədər Şirvan kanalının da açılışını qeyd edəcəyik.

President Ilham Aliyev laid foundation stone for Shirvan irrigation canal in Hajigabul district
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundation stone for the reconstruction of the Shirvan irrigation canal in the Hajigabul district and delivered remarks at the event.
Zaur Mikayilov, Chairman of the Azerbaijan State Water Reserves Agency, briefed the head of state on the upcoming developments in the irrigation canal.
In 1958, the Upper Shirvan Irrigation Canal, the country's second-largest canal, was inaugurated, drawing water from the Mingachevir reservoir. Covering over 112,000 hectares of agricultural land, it also serves as a water source for residential areas in several regions including Yevlakh, Agdash, Goychay, Zardab, Ujar, Kurdemir, Ismayilli, and Agsu located in the Shirvan plain.
However, after more than 65 years of continuous operation, the canal, which has a water conveyance capacity of 78 cubic meters per second and a length of 122 kilometers, has experienced significant water losses and structural deterioration, leading to a decline in the effectiveness of irrigation and water supply.
To address these challenges and enhance water management efficiency, President Ilham Aliyev issued a decree on April 8 to reconstruct the canal, renaming it the Shirvan Irrigation Canal.
President Ilham Aliyev laid the foundation stone for the reconstruction of the Shirvan irrigation canal.
Upon the request of the Agency, consulting firm "Su Yapı" from Türkiye prepared feasibility study documents for the reconstruction of the Upper Shirvan canal, divided into 4 phases. The modernization of the canal, along with the implementation of a centralized SCADA system, will optimize water resource management, enhance drinking water supply to residential areas, and facilitate irrigation of over 230,000 hectares of land. This includes improving water access to more than 110,000 hectares of existing agricultural land and bringing over 116,000 hectares of arable land into cultivation. In addition, it aims to address approximately 346 million cubic meters of water loss, improve the ecological and reclamation condition of Hajiqabul Lake and surrounding areas, increase agricultural productivity, discontinue the operation of pumping stations supplying water to large-scale agricultural areas, and regulate the operation of the Pirsaatchay reservoir pumping station.
The head of state delivered his remarks at the event:
- A few days ago, I signed an Order on the reconstruction of the Shirvan Irrigation Canal, and today we are laying its foundation. This is a milestone. Among the infrastructure projects implemented in Azerbaijan in recent years, this one is of special importance. Because the Upper Shirvan Irrigation Canal has been in operation for many years. The canal has a ground bed and most of it has fallen into disrepair over the years. This, of course, has been causing losses. Water losses have been quite substantial. Due to the losses and water leaks, the surrounding lands have become saline and unsuitable for cultivation.
The Upper Shirvan canal was built in 1958, and the canal, which is now called the Shirvan canal, is embarking on a new stage. The canal will actually be rebuilt, and thousands of people will benefit from this project. The length of the 120-kilometer canal will almost be doubled to surpass 200 kilometers.
As for arable areas, it will also be more than doubled in size. The new project to be implemented will cover 230,000 hectares of arable land. Most of this will be newly irrigated farmland. If before this canal covered eight districts, now it will cover 10, and the last point of the canal will be Hajigabul Lake right behind me. The Hajigabul Lake has been completely dry for more than 10 years now. Once canal has been put into operation, the lake will also be filled, which will have a very positive impact on nature.
This project once again shows that the primary goal of the infrastructure projects being implemented in Azerbaijan is to ensure the rapid development of our country, improve people's well-being and create conditions for the employment of local population. Major infrastructure projects have been implemented in recent years. The infrastructure projects implemented in Azerbaijan have elevated our country to a completely new level. Electricity, highways, railways, water lines, drinking water projects, including irrigation ones, are already yielding results. In previous years, a number of major projects related to this field were implemented as well. Among them, first of all, I should mention the Takhtakorpu-Jeyranbatan Irrigation Canal. The construction of the Takhtakorpu water reservoir was also a project of special importance. The Shamkirchay reservoir was another very large infrastructure project. So, the volume and area of arable land in both the Northern and Western regions has significantly increased.
The importance of the Shirvan canal will also be clearly visible. This will be our largest project – largest in terms of water volume and coverage of farmland. I am sure that everyone will see the importance of this new canal in the settlements located in the 10 districts in the near future.
By implementing this project, we are breathing a new life into this sector. At the same time, an order has been signed on the construction of the Karabakh Canal – it used to be called the Upper Karabakh canal and now it is called the Karabakh Canal. A feasibility study will be prepared and a new project will be developed. We should commence the construction of the Karabakh canal next year. This is a canal that will cover 115,000 hectares. The number of districts it will cover is equal to nine. In other words, 10 districts will be irrigated here through the Shirvan Canal and nine more will be irrigated through the Karabakh Canal.
These are the primary directions of the future development of our country, because the development of the non-oil sector, the development of agriculture, the increase of employment, the improvement of the well-being of our citizens and the efficient use of water resources – all these factors are reflected in the work we do.
There is great concern about climate change in the world, including in Azerbaijan. We can see that this year has actually been different from previous years. This year, there has been sufficient snow and rain and there is enough water in our reservoirs. But in previous years, we faced drought every year. There was less snow in our mountains. The water level in our rivers decreased in previous years and in some cases our main rivers dried up. The fact that the Caspian Sea is becoming shallow is obvious. Everyone can see that. Under such circumstances, it is our primary objective to use water resources efficiently.
I want to reiterate that many infrastructure projects have been implemented in Azerbaijan. The level of gasification has reached 96 percent. The supply of electricity and the creation of new power plants have gained momentum and made significant progress. The entire country has new and modern roads. Therefore, drinking water and irrigation projects will be the priority among the infrastructure projects for the government in the coming years.
A large-scale program has already been prepared. The Shirvan and Karabakh canals are the largest irrigation canals together with the Takhtakorpu-Jeyranbatan canal, so special importance is attached to these projects. Based on the program already adopted, more than 10 reservoirs will be built in Azerbaijan. For example, the construction of the Yengija reservoir in Gabala district has already started. After it is completed, 10,000 hectares of arable land that has not been irrigated before will receive irrigation.
If we look at our general irrigation projects, we will see that at least more than 500,000 hectares of land will be irrigated in just a few years. In addition, there are advanced management systems aimed at the reduction of losses – the losses in the Shirvan canal are currently close to 30 percent. After the construction of the concrete canal, the losses will stand at a maximum of 5 percent. In other words, it is the duty of everyone to save water, first of all, the state, and we are doing just that.
These projects are related only to one part of Azerbaijan. If we add projects being implemented in liberated territories, the picture will be more promising. As a result of the Patriotic War and the anti-terror operation, we have now secured total control over our water resources. Armenia used to occupy not only our lands, but also our water resources. The water resources available in Karabakh and East Zangezur constitute 25 percent of our total. The main feature of these water resources, their positive side, is that they are generated thanks to domestic sources. Because, as you know, our main rivers originate abroad – the Kura River, the Araz River, and the Samur River. Our main rivers flow from abroad. Therefore, it is of particular importance that water resources of Karabakh and East Zangazur are internal sources. We have implemented major infrastructure projects in a short period of time, and this work continues.
Some time ago, the Khachinchay reservoir was opened in Aghdam district. The Kondalanchay reservoir in Fuzuli district will also be opened in the near future. The construction of the Zabukhchay reservoir is currently underway. The Sugovushan reservoir has almost been rebuilt, and one of the two canals coming out of that reservoir has already been completely repaired. The second canal will also be repaired, so more water will be supplied to several districts previously deprived of water due to the Armenian occupation. The volume of new farmland will be close to 100,000 hectares. Therefore, when I say that at least 500,000 hectares of land will be irrigated, this is what I mean. Considering that the area of irrigated agricultural land in Azerbaijan is not too extensive, these projects are of particular importance. Other major irrigation projects are planned in Karabakh and East Zangezur. The construction of the Hakarichay and Bargushadchay reservoirs and canals is also on the agenda. Preparation of feasibility studies is in progress now, and I think we can start the implementation of these projects next year.
Of course, all this requires substantial funding. Azerbaijan is a capable state, a state that relies on its own strength and capabilities. We are implementing large-scale work in Karabakh and East Zangezur that is unmatched on a global scale. Residential houses, infrastructure projects, irrigation projects, railways, tunnels, airports – the work done in a matter of three years shows the power of our state and the determination of our government. All these projects I have mentioned will be implemented. There will be many other projects, but they are smaller scope-wise. But every project is important, and Azerbaijan, which has limited water resources, will be fully self-sufficient in this field as well.
I should also mention another project. Work on this project is underway. This is the Caspian Sea water desalination project. After implementation of this project, we will use the water of the Caspian Sea for both irrigation and drinking. Several countries of the world have ample experience in the field of desalination, and we also have a large water basin such as the Caspian Sea. Of course, we will use this opportunity. So, the canal I have laid the foundation of today will have a very positive impact in the near future.
A week ago, I was familiarized with the operation of the agricultural park in Hajigabul district. I was informed that more than 4,000 hectares of grain were cultivated here and the yield was about 7 tons of wheat per hectare. Now, for comparison, I will say that the average yield in our country is slightly more than 3 tons per hectare. Here in Hajigabul, these fields were never sown before – neither during the Soviet era nor during the years of independence. Because there was no water and the land is not very fertile. When there is water, when new technologies are applied, where there is equipment, state support and an active private sector – when all these factors are combined, we can see this result – 7 tons per hectare in Hajigabul.
Meanwhile, in places where the soil is always fertile, this figure can be further increased. But I will tell you that the yield of 7 tons of grain per hectare is the level of developed countries. In fact, this is food wheat, which we need the most. We are still dependent on imports. If these technologies are applied in the areas located along the Shirvan canal, we will significantly reduce our dependence on imports. When the other projects I have mentioned are implemented, at some point, we might completely cease imports.
In the lands of Karabakh and East Zangezur, which have been liberated from occupation, the development of agriculture has gained momentum alongside construction work. People returning there are already taking advantage of these opportunities. At the same time, as a result of the application of state-of-the-art technologies, grain, fruit growing, horticulture and viticulture will be bolstered there. Karabakh and East Zangezur are among the most beautiful places in Azerbaijan, and the presence of lands suitable for agriculture, water resources, rivers, springs and meadows creates ample opportunities for both animal husbandry and plant cultivation. We are doing everything in a planned manner in order to obtain maximum productivity, maximum efficiency from every inch of land, and we will continue to do that.
I am confident, the people of Azerbaijan are also completely sure that everything we have said, all the promises we have made are always fulfilled, and the implementation of projects I mentioned today will be fully ensured. We will also celebrate the opening of the Shirvan canal in three years – by 2027 at the latest.