2023-cü ildə yeni içməli və tullantı su sistemləri istismara verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti  İlham Əliyevin istehlakçıların içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması və tullantı sularının axıdılması xidmətləri ilə təmin olunması barədə tapşırıqlarına uyğun olaraq 2023-cü ildə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən Abşeron yarımadası və regionlarda, xüsusilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilib.
2023-cü ildə Laçın şəhərinin yeni içməli və tullantı su şəbəkələri istismara verilib, Füzuli şəhərində yeni layihənin icrasına başlanılıb. Şuşa şəhərinin içməli su təminatında dayanıqlığın artırılması məqsədilə Zarıslıçay nasos stansiyasının və mərkəzi su anbarının inşası başa çatıb.
Ötən il Qazax şəhərinin içməli və tullantı su sistemləri istismara verilib, Yevlax və Balakən şəhərlərində layihələrin ilkin mərhələsi üzrə işlər yekunlaşıb. Eyni zamanda Gəncə, Mingəçevir, Şəki, Şirvan, Salyan, Neftçala şəhərlərində içməli və tullantı su şəbəkələrinin tikintisi davam etdirilib.
Neftçala şəhərinin və ətraf kəndlərin keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunması məqsədilə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala rayonuna 38 km uzunluğunda ikinci magistral su kəməri çəkilərək istismara verilib. Neftçala rayonunun 11, Salyan rayonunun 6 kəndinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən 3-cü magistral su kəmərinin inşasına başlanılıb. Ötən il kənd və qəsəbələrin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə İsmayıllı rayonunun 9, Hacıqabul rayonunun 8, Tovuz rayonunun 7, Qazax rayonunun 3,  Ağstafa rayonunun 3 kəndində layihələr icra olunub.
2023-cü ildə Bakıətrafı kənd və qəsəbələrdə içməli və tullantı su şəbəkələrinin, Pirşağı Tullantı  Sutəmizləyici  Qurğusunun  kollektorlarının tikintisi davam etdirilib.
Ümumilikdə 2023-cü ildə 1 içməli və 5 tullantı sutəmizləyici qurğu, 4 suqəbuledici qurğu, 6 əks-osmos qurğusu, 30 su anbarı, 12 su və kanalizasiya nasos stansiyası inşa olunub. Eyni zamanda 1037 km içməli, 179 km tullantı su xətləri çəkilib, 26 subartezian quyusu qazılıb.
Görülmüş işlər nəticəsində 71 mindən çox abonent ilk dəfə mərkəzləşdirilmiş qaydada içməli su ilə təmin olunub.

New drinking and waste water systems were commissioned in 2023
In accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s instructions on improving the supply of drinking water to consumers and provide them with waste water discharge services, in 2023, the Azerbaijan State Water Resources Agency carried out large-scale measures in the Absheron Peninsula and regions, especially in the territories liberated from occupation.
In 2023, the new drinking and waste water networks of the city of Lachin were put into operation, and the implementation of a new project was started in the city of Fuzuli. The construction of the Zarislichay pumping station and the central water reservoir has been completed in order to increase the sustainability of the drinking water supply of Shusha city.
Last year, the drinking and waste water systems of the city of Gazakh were put into operation, and the work on the initial phase of the projects in the cities of Yevlakh and Balakan were completed. At the same time, the construction of drinking and waste water networks was continued in the cities of Ganja, Mingachevir, Sheki, Shirvan, Salyan, and Neftchala.
In 2023, the construction of drinking and waste water networks and collectors of the Pirshagi Wastewater Treatment Plant was continued in the villages and settlements around Baku.
In total, in 2023, 1 drinking and 5 waste water treatment plants, 4 water intake plants, 6 reverse osmosis plants, 30 reservoirs, 12 water and sewage pumping stations were built. At the same time, 1037 km of drinking water and 179 km of waste water lines were built, and 26 sub-artesian wells were dug.
As a result of the work done, more than 71 thousand subscribers were provided with drinking water in a centralized manner for the first time.