Şaxtalı hava şəraitində su sayğaclarının donvurmadan qorunmasına diqqət yetirilməlidir
Qeyri-sabit və şaxtalı hava şəraiti ilə əlaqədar içməli su xətlərinin və sayğacların donvurmadan qorunmasına ciddi diqqət yetirilməlidir. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi abonentlərin diqqətinə çatdırır ki, fərdi yaşayış evlərində və həyətyanı sahələrdə, eləcə də kommersiya obyektlərində quraşdırılmış sayğacların şaxtalı günlərdə donvurma nəticəsində sıradan çıxmasının qarşısını almaq üçün zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülməlidir. Şaxtanın daha çox olduğu gecə saatlarında sayğacın içində suyun qalmaması üçün sayğacın giriş ventili bağlanmalı, çıxış ventili açıq saxlanmalı, sayğac qutularının qapağı bağlı saxlanmalı, sayğac qutusunun içi ağac yonqarı ilə mühafizə olunmalıdır. Eyni zamanda fərdi həyət evlərində açıq boruların izolyasiya edilməsi vacibdir.
Abonentlər şaxtalı hava şəraitində içməli su təchizatı və sayğacların istismarında qarşılaşdıqları problemlərlə bağlı 24 saat fəaliyyət göstərən 955 Zəng Mərkəzinə müraciət edə bilərlər.

Protection of water meters from freezing in frosty weather should be considered
According to hydro meteorological forecasts, unstable and frosty weather conditions are expected in the territory of our country, especially in the Absheron peninsula in the coming days. These days, serious attention should be paid to the protection of drinking water lines and meters from freezing.
Azerbaijan State Water Resources Agency delivers to consumers that necessary preventive measures should be taken to avert the failure of meters installed in individual houses and yards, as well as in commercial facilities from freezing on frosty days. During the night, when there is more frost, the inlet valve of the meter should be closed, the outlet valve should be kept open, and the lid of the meter boxes should be closed meters should be protected with dry wood chips inside the meter box. At the same time, it is important to insulate open pipes in individual courtyard houses.
Subscribers can address the Call center 955 of "Azersu" OJSC, which operates 24 hours a day, in connection with the problems encountered in the operation of drinking water supply and meters in frosty weather.