Hövsan qəsəbəsi Quşçuluq massivində içməli su şəbəkəsi yaradılır
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Bakı şəhəri Suraxanı rayonu Hövsan qəsəbəsi Quşçuluq massivində yeni mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi yaradılır.
Quşçuluq massivi son illər fərdi yaşayış evlərinin tikilməsi hesabına genişlənib. Ərazinin bir hissəsində içməli su təchizatı əhali tərəfindən fərdi qaydada yaradılmış və tikinti normalarına cavab verməyən xətlər hesabına aparılıb. Digər hissələrdə yaşayan sakinlər isə indiyədək içməli suyu maşınlarla alırdı. Bütün bunlar nəzərə alınaraq həmin ərazilərdə içməli su təchizatı şəbəkəsinin yaradılmasına qərar verilib.
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin daxili  imkanları hesabına icra olunan layihə çərçivəsində ərazidə 6 km uzunluğunda yeni şəbəkə yaradılır, 280 abonentə ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdırılacaq. Suyun optimal idarə olunması üçün şəbəkə üzərində 15 siyirtmə və yanğın təhlükəsizliyi məqsədilə 3 yanğın hidrantı da quraşdırılacaq. Tikinti-quraşdırma işləri başa çatdıqdan sonra Hövsan qəsəbəsinin Quşçuluq massivində 1200-dək sakin dayanıqlı içməli su ilə təmin olunacaq.
Qeyd edək ki, əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə 2023-cü ildə “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına Binəqədi, Novxanı, Badamdar qəsəbələrində, həmçinin regionlarda layihələr icra olunur.

A drinking water network is being created in the Gushchulug residential area of Hovsan settlement
Gushchulug residential area has expanded in recent years due to the construction of private residential houses. In a part of the territory, drinking water supply was carried out due to lines created individually by the population and not meeting construction standards. Residents living in other parts used to buy drinking water by car. Taking all this into account, it was decided to create a drinking water supply network in those areas.
A new 6 km long network is being created in the area within the framework of the project implemented at the expense of the internal capabilities of "Azersu" Open Joint Stock Company, 280 subscribers will be provided with home connections and meters will be installed. 15 drawers will be installed on the network for optimal water management and 3 fire hydrants will be installed for fire safety. After the completion of the construction work, 1,200 residents will be provided with stable drinking water in Guschulug residential area of Hovsan settlement.
It should be noted that in order to improve the supply of drinking water to the population in 2023, projects are being implemented in Binagadi, Novkhani, Badamdar settlements, as well as in the regions, at the expense of the internal capabilities of "Azersu" OJSC.