Bakı Sukanal İdarəsində mülki müdafiə təlimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci il 29 sentyabr tarixli Sərancamına əsasən, 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi “Azərsu” ASC-də silsilə yubley təbirləri davam edir.   “Azərsu” ASC tərəfindən Bakı Sukanal İdarəsinin mülki müdafiə qüvvələrinin iştirakı ilə Hövsan Aerasiya stansiyasının ərazisində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Bir hadisənin qarşısını almaq, o hadisə baş verəndən sonra onun nəticələrini aradan qaldırmaqdan daha asandır” şüarı altında təlim keçirilib. Təlimə İdarənin mülki müdafiə üzrə rəhbər (FHK, MMQ), komandir-rəis heyətləri, mülki müdafiə dəstələrinin şəxsi heyəti, ümümilikdə 70 nəfər və həmçinin 8 ədəd müxtəlif təyinatlı texnika cəlb edilib. O cümlədən, fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılmasında qarşılıqlı fəaliyyətin təmin olunması məqsədi ilə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin və Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin  bir qrup əməkdaşı və nəqliyyat texnikası təlimə cəlb olunub.
“Azərsu” ASC-nin Mülki müdafiə qərargahının rəisi, təlimin rəhbəri Cahangir Şərifov bildirib ki, nümunəvi kompleks mülki müdafiə təliminin keçirilməsində məqsəd xalqımızın Ulu Öndər Heydər Əliyevin hər zaman xüsusi diqqətdə saxladığı vətəndaşların həyat və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi  məsələləri  ilə əlaqədar mülki müdafiə qüvvələrinin daim yüksək hazırlıq vəziyyətində saxlanılması, fövqəladə hallarda mühafizə işləri və digər mülki müdafiə tədbirləri həyata keçirərkən fəaliyyət qaydalarının əməli surətdə öyrədilməsi, xilasetmə və digər təxirəsalınmaz işləri yerinə yetirərkən rəhbər heyətin qərar qəbul etmək bacarığının və mülki müdafiə dəstələrinin qarşılıqlı  fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsidir.
Təlim prosesində mülki müdafiə qüvvələri şərti olaraq fövqəladə hal baş vermiş ərazinin mühafizəsi, əraziyə giriş-çıxışın məhdudlaşdırılması, yanğının söndürülməsi, zəhərlənənlərin və dağıntılar altında qalanların axtarışı və xilas edilməsi, zərərçəkmişlərə ilkin tibbi yardımın göstərilməsi və işçilərin 300 nəfərlik mühafizə qurğusuna (sığınacağa) və təhlükəsiz ərazilərə təxliyyəsi işlərinin aparılması ilə əlaqədar tapşırıqlar yerinə yetirib. Təlimin gedişində fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı “Azərsu” ASC-nin mülki müdafiə qüvvələrinin öz aralarında, həmçinin Azərbaycan Respublikası Fövqəla Hallar Nazirliyinin və Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin qüvvələri ilə qarşılıqlı fəaliyyəti uğurla təşkil edilib və qarşıya qoyulmuş məqsədlərə nail olunub.
Sonda təlimin nəticələri təhlil edilib, mülki müdafiə dəstələrinin komandir-rəis və şəxsi heyətinə müvafiq tövsiyələr verilib.

A civil defense training was held at Baku Sukanal Office
According to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s Decree dated September 29, 2022, about declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev", anniversary events are ongoing by the Azerbaijan State Water Resources Agency "Azersu" OJSC. A training under the motto "It is easier to prevent an incident than to eliminate its consequences" dedicated to the Great Leader Heydar Aliyev’s 100 years Jubilee was held in the territory of Hovsan Aeration Station with the participation of civil defense forces of Baku Sukanal Office of “Azersu” OJSC. The head of civil defense department (CEC, CDF), commander-in-chief staffs, personnel of civil defense units, a total of 70 people and also 8 units of various purpose equipment were involved in the training. In particular, a group of employees of the Ministry of Emergency Situations and the Azerbaijan Red Crescent Society and transport equipment were involved in the training to ensure mutual activity in eliminating the consequences of emergency situations.
Jahangir Sharifov, head of the civil defense headquarters of "Azersu" OJSC, the head of the exercise, Sharifov said that the purpose of conducting the exemplary complex civil defense training is to keep the civil defense forces in a state of high readiness in connection with the issues of ensuring the citizens’ life and safety, to which our nation’s Great Leader Heydar Aliyev always paid special attention, while carrying out protection work and other civil defense measures in emergency situations, practical training of operational rules, improvement of decision-making ability of management staff and mutual activity of civil defense units while performing rescue and other urgent tasks.
In the course of the training, the civil defense forces performed tasks related to protecting the area where an emergency occurred, restricting access to the area, extinguishing the fire, rescuing the poisoned people, search and rescue, providing first aid to the victims and evacuating employees to safe areas. In the course of the training, the mutual activity of the civil defense units was successfully organized and the set goals were achieved.
At the end, the results of the training was analyzed, and relevant recommendations were given to the commander-in-chief and personnel of the civil defense units.