Sabunçu rayonunda obyektlərdə və yaşayış evlərində içməli sudan qanunsuz istifadənin qarşısı alınıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə kompleks tədbirləri davam etdirir. Sabunçu rayonu, Zabrat dairəsində yerləşən mebel sexi və anbar kimi fəaliyyət göstərən obyektdə suyun talanması faktı müəyyən edilib. Belə ki, obyekt sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan içməli sudan qeyri-qanuni şəkildə istifadə edib.
Ramana qəsəbəsi, südçülük sovxozu Elşən Məhərrəmov küçəsində yerləşən “Kabel sexi”ndə də analoji vəziyyət aşkarlanıb. Sahibkar yaxınlıqdan keçən su xəttinə özbaşına birləşmə edərək, içməli sudan qanunsuz istifadə edib. Həyata keçirilən nəzarət tədbirləri zamanı Sabunçu – Zabrat yolu üzərində yerləşən dekorativ ağacların satışı məntəqəsində də içməli sudan qanunsuz istifadə halı aşkarlanıb. Obyekt sahibinə qanunsuz istifadə ilə bağlı xəbərdarlıq edilərək su təchizatının dayandırılmasına baxmayaraq, o yenidən özbaşına xəttə qoşulma verib. Maştağa qəsəbəsi, Tavaylıq massivində fərdi evlərin tikintisi ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən tikilmiş 40-a yaxın həyət evində içməli sudan qanunsuz istifadə edildiyi aşkarlanıb. Evlərin tikintisi ilə məşğul olan maklerlər magistral su kəmərindən qanunsuz olaraq 40 mm diametrli borularla su xətti çəkib və evlərə birləşmə verib. Sudan qanunsuz istifadəyə görə evlərin su təchizatı dayandırılsa da ev sahibləri kəsilən su xəttini birləşdirərək içməli sudan qanunsuz istifadəni davam etdiriblər. Aşkarlanmış bütün qeyri-qanuni su xətləri və birləşmələr ləğv edilib.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 12219, Sabunçu rayonunda isə 3156 sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb, 100-dən artıq fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal drinking water lines prevented in facilities and residential houses in Sabunchu district
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues comprehensive measures to detect illegal drinking water supply, minimize water losses and prevent wastage. The fact of water theft has been determined in a furniture workshop and warehouse located in Sabunchu district, Zabrat circle. Thus, the facility owner illegally used drinking water without obtaining technical conditions and signing a contract.
A similar situation was discovered in the "Cable shop" located on Elshan Maharramov Street, Ramana settlement so called diary farmhouse. The owner illegally used drinking water by connecting to the nearby water line. Despite the fact that the owner of the facility was warned about the illegal line and the water supply was stopped, he connected the line again on his own. During the control measures, illegal drinking water supply was also detected at sale point of decorative plants located on the Sabunchu-Zabrat road. All detected illegal water lines and connections have been canceled.
As the State Water Resources Agency of Azerbaijan, we once again bring to the attention of citizens that illegal and off-meter use of drinking water causes disruption of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas.
It should be noted that within the months of January-August 2023, 12,219 cases of illegal use of water were detected by the Azerbaijan State Water Resources Agency "Azersu" Open Joint-Stock Company, and 3,156 in Sabunchu district, more than 100 facts were submitted to law enforcement agencies for investigation.