İçməli suyun keyfiyyət göstəriciləri nəzarətdə saxlanılır
İstehlakçılara verilən içməli suyun keyfiyyətinin, həmçinin kənarlaşdırılan tullantı sularının tərkibinin ekoloji standartlar çərçivəsində nəzarətdə saxlanılmasına xüsusi diqqət yetirilir.
2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında Səhiyyə Nazirliyi Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi ilə razılaşdırılmış qrafik əsasında su anbarları, nasos stansiyaları, su şəbəkələri, təhsil və səhiyyə müəssisələri, mühüm dövlət obyektləri və digər obyektlərdən ümumilikdə 1462 nöqtədən 39556 su nümunəsi götürülüb. Həmin nümunələr üzrə 226287 göstərici təyin edilib.
Eyni zamanda, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə razılaşdırılmış qrafik əsasında təmizləyici qurğular, sənaye müəssisələri, şəhər kollektorları və şəbəkələrindən götürülmüş 7861 tullantı su nümunəsi üzrə 36477 parametr öyrənilib.
Hazırda “Azərsu” ASC-nin Mərkəzi Laboratoriyasında içməli suyun 56, tullantı suların 60 olmaqla, ümumilikdə 116 parametri üzrə analizlər aparılır. Ümumilikdə içməli suyun  keyfiyyətinə 9-u regional olmaqla 11, tullantı sularının tərkibinə isə 15 laboratoriya tərəfindən nəzarət olunur.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin Mərkəzi Laboratoriyası 2013-cü ildə fəaliyyətə başlayıb. Bir il sonra Latviya Dövlət Akkreditasiya Qurumu (LATAK) tərəfindən beynəlxalq akkreditasiyadan keçən laboratoriya ötən dövrdə müxtəlif səriştəlilik testi proqramlarına qoşulub.

Quality indicators of drinking water are kept under control
Special attention is paid to the control of the quality of drinking water provided to consumers, as well as the content of discharged waste water within the framework of environmental standards.
39,556 water samples were taken from a total of 1,462 points from water reservoirs, pumping stations, water networks, educational and healthcare institutions, important state facilities and other facilities, based on the schedule agreed with the Republican Hygiene and Epidemiology Center of the Ministry of Health within January-June 2023. 226,287 indicators were set for those samples.
At the same time, 36,477 parameters of 7,861 waste water samples taken from treatment facilities, industrial enterprises, city collectors and networks were studied based on the schedule agreed with the Ministry of Ecology and Natural Resources.
Currently, the Central Laboratory of "Azersu" OJSC analyzes 116 parameters, including 56 parameters of drinking water and 60 parameters of waste water. In general, the quality of drinking water is monitored by 11 laboratories, 9 of which are regional, and the composition of waste water is monitored by 15 laboratories.
It should be noted that the Central Laboratory of "Azersu" OJSC started operating in 2013. A year later, the laboratory received international accreditation by the State Accreditation Agency of Latvia (LATAK) and joined various competency testing programs in the past.