Zirə qəsəbəsində yanğın hidrantına müdaxilə edilərək suyun talanması faktı aşkarlanıb
Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan nəzarət tədbirləri zamanı Xəzər rayonu, Zirə qəsəbəsi Müslüm Maqomayev küçəsində Əbülfəz Əlizadəyə məxsus həyət evində suyun talanması faktı aşkar edilib. Belə ki, həyət evinin sahibi küçədə yerləşən və yanğın təhlükəsizliyi üçün nəzərdə tutulmuş hidrantdan həyətinə qanunsuz su xətti çəkib. “Azərsu” ASC-nin əməkdaşlarının diqqətindən yayınmaq üçün hidrantın üzərinə torpaq tökərək onu gizlədib. Həyətində kustar üsulla yaratdığı sudoldurma məntəqəsində oğluna və digər 2 qonşusuna məxsus 3 sudaşıyan maşınla qanunsuz olaraq su satışı həyata keçirib.
Xəzər rayon Sukanal İdarəsinin əməkdaşları faktı aşkar etdikdən sonra torpağın altında gizlədilmiş hidrantı və vətəndaşa məxsus sudoldurucu məntəqəni ləğv edib.
Suyun talanması ilə bağlı akt tərtib edilib və faktın araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət hazırlanıb. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi olaraq bir daha vətəndaşların diqqətinə çatdırırıq ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 8899, Xəzər rayonunda isə 999 sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb, 100-ə yaxın fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

The fact of intervention with the fire hydrant and stealing water was discovered in Zira settlement
During the control measures carried out to detect the illegal drinking water supply, minimize water losses and prevent wastage, in accordance with the Action Plan for ensuring the efficient use of water resources, the fact of water theft was discovered in the courtyard house belonging to Abulfaz Alizade on Muslim Magomayev Street, Zira settlement, Khazar district. So, the owner of the courtyard house had illegally laid a water line to his yard from the hydrant designed for fire safety located on the street. In order to avoid the attention of the employees of "Azersu" OJSC, he hid it by pouring soil on the hydrant. He sold water illegally with 3 water trucks belonging to his son and 2 other neighbors at the artificially created watering station in his yard.
After discovering the fact, the employees of the Khazar district Sukanal Office canceled the hydrant hidden under the ground and the watering station belonging to the citizen.
An act on the theft of water was drawn up and an appeal to the law enforcement agencies was prepared to investigate the fact. As the State Water Resources Agency of Azerbaijan, we once again bring to the attention of citizens that the illegal and off-meter use of drinking water causes the violation of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and the deterioration of water supply to other subscribers living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that within the months of January-June 2023, 8,899 cases of illegal use of water were detected by "Azersu" Open Joint-Stock Company, and 999 of them in Khazar district, and about 100 facts were submitted to law enforcement agencies for investigation.