Sumqayıt şəhərində obyektlərdə və yaşayış evlərində içməli sudan qanunsuz istifadənin qarşısı alınıb
Yaradılıb: 11-07-2023 15:00
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə kompleks tədbirləri gücləndirib. Bu məqsədlə Sumqayıt şəhərində keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb. Sülh küçəsi, 76-cı məhəllə adlanan ərazidə fərdi yaşayış evlərinin tikintisi ilə məşğul olan şəxslər, texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan  yaxınlıqdan keçən su şəbəkəsinə qeyri-qanuni birləşmələr verərək mənzilləri içməli su ilə təmin edib. Bundan başqa, adıçəkilən ünvanda yerləşən bir neçə həyət evinin də sudan uçotsuz istifadə etdiyi aşkar olunub. Mənzil sahibləri yaxınlıqdan keçən magistral xəttə birləşmə verərək suyu talayıblar. Əraziyə dəvət olunmuş qəza briqadası tərəfindən qeyri-qanuni çəkilmiş su xətləri ləğv edilib.
Nəzarət tədbirləri zamanı fərdi yaşayış evləri ilə yanaşı kommersiya obyektlərində də sudan qanunsuz istifadə halları müəyyən edilib. Belə ki, şəhərin 6-cı mikrorayon, Zülfü Hacıyev küçəsində yerləşən “Cafe shop” adlı kafedə sudan qanunsuz istifadə faktı aşkarlanıb. Obyektin sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan özbaşına yaxınlıqda yerləşən yaşayış binasının su xəttinə qoşulma edib. Oxşar vəziyyətə şəhərin 12-ci mikrorayon ərazisində yerləşən “Caillou Scholl” tədris mərkəzində də rast gəlinib. Tədris mərkəzinin yaxınlığındakı binanın su xəttinə özbaşına birləşmə edilərək sudan qanunsuz istifadə edilib. Obyektin icarədarına qanunsuz istifadə ilə bağlı xəbərdarlıq edilsə də, o buna məhəl qoymayaraq, belə hala təkrar yol verib. Qanunsuz xətlər kəsilərək ləğv  edilib.
Mənzil və obyekt sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 8899, Sumqayıt şəhərində isə 202 fakt aşkarlanıb, 100-ə yaxın fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal drinking water lines in facilities and residential houses were prevented in Sumgait city
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan has strengthened complex measures to detect illegal drinking water supply, minimize water losses and prevent wastage. For this purpose, cases of illegal water supply were detected as a result of control measures conducted in Sumgayit city. People engaged in the construction of individual residential houses in the area called Sulh Street, block 76, supplied the apartments with drinking water by making illegal connections to the nearby water network without obtaining technical conditions or signing a contract. In addition, several courtyard houses located in the above mentioned address were also found to be using water without accounting. The apartment owners robbed the water by getting connection to the transmission main passing nearby. Illegally laid water lines were canceled by the emergency brigade invited to the area.
During the control measures, cases of illegal use of water in private residences as well as in commercial facilities were identified. Thus, the fact of illegal water line was discovered in the cafe named "Cafe shop" located on Zulfu Hajiyev street, 6th microdistrict of the city. The owner of the facility arbitrarily got connection to the water line of the nearby residential building without obtaining technical conditions or signing a contract. Illegal lines were cut and canceled.
It has been brought to the attention of apartment and facility owners that the illegal and off-meter use of drinking water leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas.
It should be noted that within the months of January-June 2023, 8,899 facts were discovered by "Azersu" Open Joint Stock Company and 202 of them in Sumgait city, about 100 facts were submitted to law enforcement agencies for investigation.