Şuşa şəhərini dayanıqlı içməli su ilə təmin etmək məqsədilə yeni su anbarının inşası yekunlaşır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən Şuşa şəhərinin içməli su təchizatı sistemlərinin yenidən qurulması işləri intensiv qaydada davam etdirilir. Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahından verilən məlumata görə, Şuşa şəhərini dayanıqlı içməli su ilə təmin etmək məqsədilə layihənin birinci mərhələsi çərçivəsində yeni su anbarları inşa olunur.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən icra olunan Şuşa şəhərinin su təchizatı, kanalizasiya və yağış suları sisteminin yenidən qurulması layihəsindən perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla 25 min nəfər faydalanacaq. Layihəyə əsasən şəhərin içməli su tələbatı mövcud Kiçik Kirs, Zarıslı mənbələri və 2022-ci ildə istismara verilmiş Zarıslıçay su anbarı hesabına ödəniləcək. Bu mənbələrdən götürülən suların toplanaraq optimal paylanması, eləcə də şəhərin su təchizatında dayanıqlığın təmin olunması məqsədilə ümumi həcmi 6 min kubmetr olan 3 su anbarı layihələndirilib. Artıq birinci anbarın tikintisi üzrə əsas işlər yekunlaşıb və anbarın giriş-çıxış xətləri quraşdırılıb. Hazırda su anbarında izolyasiya işləri aparılır və yardımçı binaların tikintisi davam etdirilir. Ümumilikdə su anbarının inşasının cari ilin sonuna qədər yekunlaşdırılması planlaşdırılır.
Layihəyə əsasən, Şuşa şəhərində 24 km magistral su kəməri, 44 km içməli, 42 km tullantı və 41 km yağış su şəbəkələri yaradılacaq. Eyni zamanda məhsuldarlığı sutkada 8 min kubmetr olan içməli  sutəmizləyici qurğu inşa olunacaq. Şəhərdə formalaşan tullantı suların tam təmizlənib zərərsizləşdirilməsi məqsədilə məhsuldarlığı sutkada 8000 kubmetr olan tullantı sutəmizləyici qurğunun tikintisi də planlaşdırılır. Şuşa şəhərində yaradılan yeni infrastruktur “Ağıllı su” sistemi əsasında idarə olunacaq. Suyun mənbədən götürülməsi, nəqli, anbarların səviyyəsi, hidravlik rejimlər və digər proseslər SCADA sistemləri vasitəsilə onlayn rejimdə tənzimlənəcək.
Xatırladaq ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad edildikdən qısa müddət sonra şəhərin içməli su təminatının bərpasına başlanılıb. Kiçik Kirs və Zarıslı mənbələrində, eləcə də magistral kəmərlərdə bərpa işləri aparılaraq 2020-ci ildə hər iki mənbədən şəhərə suyun verilməsi təmin edilib. Eyni zamanda şəhərin perspektiv inkişafı, həmçinin ilin müəyyən dövrlərində Kiçik Kirs və Zarıslı mənbələrində məhsuldarlığın kəskin azalması səbəbindən alternativ su mənbəyinin yaradılması layihəsinin icrasına başlanılıb. Bu məqsədlə Zarıslı çayının məcrasında tutumu 25 min kubmetr olan sutoplayıcı anbar, nasos stansiyası və 2,9 km uzunluğunda yeni təzyiqli kəmər inşa edilib və 2022-ci ilin dekabrında yeni mənbədən şəhərə suyun verilməsi təmin edilib. Gələcəkdə Zarıslıçay su anbarı genişləndirilərək tutumu 7,5 milyon kubmetrə çatdırılacaq.

The construction of a new water reservoir to provide sustainable drinking water to the city of Shusha is being completed
Created: 07-07-2023 14:36
The reconstruction of the drinking water supply systems of the city of Shusha is being intensively continued, in accordance with the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev’s instructions. According to the information provided by the Coordination Headquarters established for the centralized solution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, new reservoirs are being built within the first phase of the project in order to provide the city of Shusha with sustainable drinking water.
Taking into account prospective development, 25 thousand people will benefit from the reconstruction project of water supply, sewerage and rainwater systems of Shusha city implemented by Azerbaijan State Water Resources Agency. According to the project, the city's drinking water needs will be met by the existing Kichik Kirs, Zarisli sources and the Zarislichay reservoir, which was put into operation in 2022. 3 water reservoirs with a total volume of 6,000 cubic meters have been designed in order to collect and optimally distribute the water taken from these sources, as well as to ensure stability in the city's water supply. The main work on the construction of the first reservoir have already been completed and the entrance-exit lines of the basin have been installed.
According to the project, 24 km of transmission main, 44 km of drinking water, 42 km of waste and 41 km of rain water networks will be created in the city of Shusha. At the same time, a drinking water purifying plant with a capacity of 8,000 cubic meters per day will be built. The construction of a wastewater treatment plant with a capacity of 8,000 cubic meters per day is also planned for the purpose of complete purification and neutralization of waste water generated in the city. The new infrastructure created in the city of Shusha will be managed based on the "Smart water" system. Water abstraction, transport, reservoir levels, hydraulic regimes and other processes will be regulated online through SCADA systems.
It should be noted that the restoration of the city's drinking water supply began shortly after the liberation of the city of Shusha.