Abşeron rayonunda bir sıra obyektlərdə içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Abşeron rayonu, Hökməli – Qobu yolu üzərində bir sahibkara məxsus 3 obyektdə - “Üç qardaş” kafesi, “Kəndimizin təndir”i və avtomobil yuma məntəqəsində suyun talanması faktı aşkar edilib. Obyekt sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan sudan qanunsuz şəkildə istifadə edib. Masazır qəsəbəsində fəaliyyət göstərən ət kəsimi məntəqəsinin sahibi də suyu talayıb. Sahibkar obyektin yaxınlığından keçən 200 mm diametrli magistral xəttə özbaşına birləşmə edib. Sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı obyektin su təchizatı dayandırılıb.
Aşağı Güzdək qəsəbəsində yerləşən “Zirvə” kafesinə su sayğacı quraşdırılsa da, obyekt sahibi sayğacdankənar əlavə xətt çəkərək sudan qanunsuz istifadə edib. Sudan qeyri-qanuni istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablansa da  obyekt sahibi ödənişdən yayınıb. Hətta sahibkar yığılmış borcların hissəli ödənilməsi üçün güzəşt imkanından da yararlanmayıb. Hökməli qəsəbəsində yerləşən ət kəsimi məntəqəsinin sahibi də texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan sudan qanunsuz istifadə edib.
Aşkarlanmış bütün qeyri-qanuni su xətləri və birləşmələr ləğv edilib. Obyekt sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-may aylarında 7316, Abşeron rayonunda isə 658 fakt aşkarlanıb, 100-ə yaxın fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal drinking water supply detected in a number of facilities in Absheron district
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues comprehensive measures to detect illegal drinking water lines, minimize water losses and prevent wastage.
On the Hokmeli - Gobu road, Absheron district, the fact of water theft was discovered in 3 facilities belonging to one entrepreneur - "Uch gardash" (Three brothers) cafe, "Kendizim tandiri" (Tendir in our village) and a car wash. The owner of the object illegally used water without obtaining technical conditions and signing a contract. The owner of the meat slaughtering station operating in Masazir settlement also looted water. The owner had got a connection to the transmission main of 200 mm diameter passing near the object. Due to the illegal use of water, the water supply of the facility was stopped.
All detected illegal water lines and connections have been cancelled. It was brought to the attention of the facility owners that the illegal and off-meter use of drinking water leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses, and deterioration of the water supply of other subscribers living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that 7316 cases were detected in January-May 2023, and 658 cases were detected in Absheron district, and about 100 cases were submitted to law enforcement agencies for investigation.