Hacıqabul rayonunun Muğan qəsəbəsinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi bölgələrdə qəsəbə və kənd əhalisinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramına uyğun olaraq Hacıqabul rayonunun Muğan qəsəbəsinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır.
Muğan qəsəbəsinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə icra olunan layihənin birinci mərhələsi üzrə işlər yekunlaşmaq üzrədir. Layihə çərşivəsində qəsəbədə yeni mərkəzləşdirilmiş su təchizatı şəbəkəsi yaradılır. Qeyd edək ki, 1970-ci illərin sonlarında Kür-Bakı magistral su kəmərindən Muğan qəsəbəsinə içməli su verilib və qəsəbənin bir hissəsində su şəbəkəsi yaradılıb. Lakin ötən müddətdə inkişaf əraziləri genişlənərək qəsəbədə əhalinin sayı 3 dəfəyədək artıb. Qəsəbənin paylayıcı şəbəkə ilə əhatə olunmayan  ərazilərində əhalinin bir hissəsi tikinti normalarına uyğun olmayaraq çəkilmiş fərdi xətlərdən istifadə edib, bəzi sakinlər isə içməli suyu maşınlarla alıb. Mövcud içməli su şəbəkəsi də istismar müddətini başa vurduğundan normal su təchizatını aparmağa imkan vermirdi. Xüsusilə yay aylarında su təchizatında ciddi çətinliklər müşahidə olunurdu. İstismar müddəti başa çatmış şəbəkə və əhali tərəfindən primitiv çəkilmiş su xətləri həm də ciddi su itkilərinə səbəb olurdu. Yeni mərkəzləşdirilmiş şəbəkənin yaradılması içməli su təchizatındakı problemlərin aradan qaldırılması ilə yanaşı, yeni abonentlərin də su təchizatı sisteminə qoşulmasına imkan verib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində Kür-Bakı su kəmərindən Muğan qəsəbəsinə əlavə çıxış verilib və 2 km uzunluğunda magistral su xətti çəkilib.  Eyni zamanda qəsəbə ərazisində 10 km uzunluğunda yeni mərkəzləşdirilmiş  içməli su şəbəkəsi  yaradılıb, abonentlərə ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdırılıb.
6 minədək sakinin yaşadığı Muğan qəsəbəsinin digər ərazilərində yeni içməli su şəbəkəsinin yaradılması layihənin növbəti mərhələlərində həyata keçiriləcək. Bununla da qəsəbə sakinləri dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunacaq, dəqiq uçot qurulmaqla su itkiləri minimuma endiriləcək və israfçılığın qarşısı alınacaq.

The drinking water supply in Mughan settlement of Hajigabul region is improved
The State Water Resources Agency of Azerbaijan continues to implement projects to improve the drinking water supply to the population of settlements and villages in the regions. In accordance with the State Program for socio-economic development of regions approved by President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the drinking water supply in Mughan settlement of Hajigabul region is being improved.
The work on the first stage of the project to improve the drinking water supply of Mughan settlement is about to be completed. Within the framework of the project, a new centralized water supply network is being created in the settlement. It should be noted that in the late 1970s drinking water was supplied to Mughan settlement from the Kura-Baku transmission main and a water network was created in a part of the settlement. However, in the past period, the population of the settlement has increased up to 3 times due to the expansion of the development areas. Serious difficulties were observed in water supply, especially in the summer months. Out-of-date networks and primitive water lines built by the population also caused serious water losses. The creation of a new centralized network has allowed new subscribers to be connected to the water supply system, along with the elimination of water supply problems.
The creation of a new drinking water network in other areas of Mughan settlement, with up to 6 thousand residents, will be implemented in the next stages of the project. With this, the residents of the settlement will be provided with stable and high-quality drinking water, water losses will be minimized by establishing accurate accounting and waste will be prevented.