Yaradılıb: 05-08-2021 16:02
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Sudan qanunsuz istifadə hallarının araşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Sumqayıt şəhərində içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Sumqayıt şəhərində həyata keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində vətəndaşlar və sahibkarlar tərəfindən su təchizatı sistemlərinə qeyri-qanuni müdaxilə olunduğu və sudan qanunsuz istifadə edildiyi aşkar edilib. Aparılan yoxlamalar zamanı məlum olub ki, Bakı-Sumqayıt avtomobil magistralının kənarında yerləşən “Qu Gölü” restoranında su sayğacı olsa da su təchizatı  sayğacdankənar xətt vasitəsilə aparılıb. “Məhəllə” adlanın kafedə də sudan uçotsuz istifadə halı üzə çıxıb. Su təchizatı sistemlərinə qoşulmaq üçün texniki şərti olmayan kafenin sahibi yaxınlıqdakı şəbəkədən özbaşına birləşmə edib.
Nəzarət tədbirləri zamanı Sumqayıt şəhərinin ətraf qəsəbə və yeni yaşayış massivlərində bəzi sakinlərin sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə etdiyi məlum olub. Hətta elə abonentlər var ki, unikal üsullardan istifadə edərək, gizli yollarla ev və həyətyanı sahələrə qanunsuz su xəttləri çəkib.
Aşkarlanan hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanaraq, ödənişə yönəldilib. Eyni zamanda vətəndaşlar və sahibkarlar içməli su şəbəkələrinə qoşulmaq üçün texniki şərtin alınması və qoşulma qaydaları barədə məlumatlandırılıb. “Azərsu” ASC vətəndaşları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin 6 ayı ərzində sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 9169, Sumqayıt şəhəri üzrə isə 954 fakt aşkarlanıb. Bu hallar üzrə müvafiq olaraq, 2 mln 440 min kubmetr, Sumqayıt şəhəri üzrə isə 265 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Sumgait
In accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev, control measures are being taken to prevent water losses and waste. Cases of illegal use of water, unregistered and off-meter lines of drinking water were revealed in Sumgait, as a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC.
Measures carried out in Sumgait revealed that citizens and entrepreneurs illegally interfered with water supply systems and used water illegally. During the inspections, it was found out that the water supply was carried out through the off-meter line, despite a water meter in the restaurant "Gu Golu" located on the side of the Baku-Sumgait highway. The case of unregistered use of water in the cafe called "Mahalla" was also revealed. The owner of the cafe, which does not have the technical conditions to connect to the water supply system, made an arbitrary connection from the nearby network.
During the control measures, it was found out that some residents of the surrounding settlements and new residential areas of Sumgait used water without registration and out of the meter. There are even subscribers who have secretly laid illegal water lines to homes and yards.
Necessary measures were taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections were eliminated, damage caused by illegal use was calculated and directed to compensation. At the same time, citizens and entrepreneurs were informed about the technical conditions for connection to drinking water networks and the rules of connection. “Azersu” OJSC once again urges citizens to refrain from such actions and states that measures will be taken to prevent such violations.
It should be noted that, 9169 facts of illegal use of water were revealed in “Azersu” OJSC and 954 in Sumgait city during 6 months of 2021. According to these cases, consumption was restored in the amount of 2 million 440 thousand cubic meters and in Sumgait - 265 thousand cubic meters.