İqlim dəyişmələrinin su sektoruna təsiri məsələləri müzakirə olunub
2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən “Suya həssas rayonlar üzrə iqlim dəyişmələrinin təsirləri və həlli yolları” mövzusunda  növbəti tədbir Şirvan şəhərində keçirilib.
Şirvan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Abbasov iqlim dəyişikliklərinin su ehtiyatlarının azalmasına təsir etdiyini bildirib və əhalinin içməli su təchizatında dayanıqlığın təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
ADSEA “Azərsu” ASC-nin sədr müavini Seymur Seyidov bu il ölkəmizdə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP 29) keçirilməsinə diqqət çəkərək bu tədbirin yeni hədəflərin müəyyən edilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin üzvü İltizam Yusifov ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb, Hacıqabul gölünün bərpası layihəsinin  əhəmiyyətini qeyd edib.
ADSEA “Azərsu” ASC-nin Ekologiya şöbəsinin rəisi Elmir Məmmədli  “İqlim dəyişikliyi - Beynəlxalq təşkilatların prinsipi”, Ekologiya Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometrologiya Xidmətinin rəis müavini əvəzi Gülnarə Abbasova “İqlim dəyişmələri üzrə dövlət strategiyası”, Özbəkistan Ekologiya, Ətraf Mühitin Mühafizəsi və İqlim Dəyişmələri Nazirliyinin nümayəndəsi İqor Sabitov “Özbəkistan Respublikasında İqlim dəyişmələrinə uyğunlaşma üçün həyata keçirilən işlər” mövzusunda çıxışlar ediblər.
Tədbir iştirakçıları Salyan rayonunun Xıdırlı kəndində Xəzər dənizi suyunun duzsuzlaşdırılması Kompleksinə baxış keçiriblər. Qonaqlara kompleksdə texnoloji proseslər və duzsuzlaşdırılmış su ilə yetişdirilən bitkilər  barədə məlumat verilib.

Discussions on climate change impact
In connection with the declaration of 2024 as the "Green World Solidarity Year", the next event on "Climate change impact in water-sensitive regions and solutions" was held in Shirvan by the State Water Reserves Agency of Azerbaijan.
Seymur Seyidov, Deputy Chairman of ADSEA "Azersu" OJSC brought the participants’ attention to the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP 29) hosted by our country this year and said that this event is important in terms of setting new goals.
Speeches by Elmir Mammadli, Head of the Ecology Department of ADSEA "Azersu" OJSC, on "Climate change - the principle of international organizations", Gulnara Abbasova, deputy head of the National Hydro metrology Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources, on "State strategy on climate change", Igor Sabitov, the representative of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of Uzbekistan, on "Measures taken for climate changes adaptation in the Republic of Uzbekistan" were made within the event.
The participants of the event inspected the Caspian Sea Water Desalination Complex in Khidirli village of Salyan region. The guests were informed about technological processes in the complex and plants grown with desalinated water.