Neftçala şəhərinə çəkilmiş ikinci magistral su kəməri istismara verilib
Neftçala rayonunun yaşayış məntəqələrinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə tikilən ikinci magistral su kəmərinin inşası yekunlaşıb.   Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən qidalanan ikinci kəmər Neftçala şəhəri ilə yanaşı rayonun kəndlərinin də dayanıqlı su təminatına imkan verəcək.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planı” çərçivəsində içməli su çatışmazlığından əziyyət çəkən yaşayış məntəqələrinin, o cümlədən Neftçala rayonunun kənd və qəsəbələrinin içməli su təchizatında yaranan problemin həlli məqsədilə çəkilən birinci kəmər 2020-ci ildə istismara verilmişdir. Bu kəmər Neftçala şəhəri və ətraf  yaşayış məntəqələrini içməli su ilə təmin etməyə imkan yaradırdı. İçməli sudan ciddi əziyyət çəkən digər yaşayış məntəqələrinin su təminatının yaxşılaşdırılması üçün əlavə su həcmlərinə ehtiyac yaranmışdır. Bunlar nəzərə alınaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin layihəsi əsasında Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə ikinci magistral su kəməri çəkilib. 450-560 mm diametrli borularla 38 km uzunluğunda inşa edilmiş ikinci magistral kəmər Salyan şəhərində yeni tikilmiş 7500 kubmetr tutumu  olan  su anbarından qidalanır. Yeni kəmərin birinci Salyan-Neftçala magistral su kəmərilə əlaqələndirilməsi gələcəkdə baş verə biləcək qəzalar və ya suya tələbatın artdığı yay aylarında yaşayış məntəqələrinin dayanıqlı su təchizatına imkan yaradacaq.
Xatırladaq ki, 2020-ci ildə icra olunan layihə çərçivəsində Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə 40 km uzunluğunda magistral kəmər və Salyan şəhəri yaxınlığında həcmi 7500 kubmetr olan su anbarı tikilib. 2020-ci ilin noyabr ayında yeni infrastrukturdan Neftçala şəhərinə suyun verilməsi təmin edilib. Bu layihələr Neftçala şəhəri və rayonun kəndlərində 80 mindən çox sakini keyfiyyətli içməli su ilə təmin  edəcək.

Second transmission main built in the city of Neftchala has been commissioned
Construction of the second transmission main laid to improve drinking water supply of residential areas in Neftchala region has been completed. The second pipeline, which is fed from the Shirvan-Mugan group water pipeline, will provide sustainable water supply to the villages of the region, as well as the city of Neftchala.
The first pipeline built to solve the problem of supplying drinking water to settlements suffering from a lack of drinking water, including the villages and settlements of Neftchala region, was commissioned in 2020 within the framework of the "Action Plan on Ensuring Efficient Use of Water Resources" approved by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. This pipeline made it possible to supply Neftchala city and surrounding settlements with drinking water. Additional water volumes are needed to improve the water supply of other settlements that are seriously suffering from drinking water. Taking these into account, a second transmission main was built from the Shirvan-Mugan group water pipeline to the city of Neftchala based on the project of the Azerbaijan State Water Resources Agency. The second main pipeline, built with 450-560 mm diameter pipes and 38 km long, is fed from a newly built reservoir with a capacity of 7,500 cubic meters in Salyan city. The connection of the new pipeline with the first Salyan-Neftchala transmission main will enable stable water supply to residential areas in the event of future accidents or in the summer months when water demand increases.
It should be noted that within the framework of the project implemented in 2020, a 40 km long main pipeline and a reservoir with a volume of 7500 cubic meters were built near the city of Salyan from the Shirvan-Mugan group water pipeline to the city of Neftchala. In November 2020, water was supplied to the city of Neftchala from the new infrastructure. These projects will provide quality drinking water to more than 80,000 residents in the city of Neftchala and the villages of the region.