Ağstafa rayonunun 3 kəndinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramına uyğun olaraq Ağstafa rayonunun sərhədyanı bölgədə yerləşən 3 kəndinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır. Dövlət investisiyası hesabına həyata keçirilən layihə Köhnəqışlaq, Tatlı və Yaradullu kəndlərini əhatə edir. Bu kəndlərdə indiyə qədər mərkəzləşdirilmiş içməli su təchizatı sistemləri mövcud olmayıb. Köhnəqışlaq kəndində bulaqlardan, Tatlı və Yaradullu kəndlərində isə suvarma üçün nəzərdə tutulan subartezian quyularından istifadə edilib. Əhali içməli suya olan tələbatını uzaq məsafədən daşımaqla ödəyib.
Təsdiqlənmiş layihəyə uyğun olaraq Köhnəqışlaq kəndinin su təchizatı  mövcud bulaqdan, Tatlı və Yaradullu kəndləri isə yeni qazılacaq subartezian quyularından  veriləcək. Layihə çərçivəsində nasos stansiyaları və su anbarları, əhalinin ümumi istifadəsi üçün bulaqların inşası nəzərdə tutulub. Hazırda 5,9 km magistral və 38 km şəbəkə su xətlərinin tikintisi yekunlaşmaq üzrədir, nasos stansiyalarının və anbarların tikintisi davam etdirilir. Ağstafa rayonunun 3 kəndində əhalinin ümumi istifadəsi üçün 256 ədəd bulağın quraşdırılması nəzərdə tutulub.
Tikinti quraşdırma işlərinin 2023-cü ilin yay aylarında başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Layihənin icrası Ağstafa rayonunun 3 kəndində 4 minədək sakinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılmasına imkan yaradacaq. Qeyd edək ki, Ağstafa rayonu ilə yanaşı hazırda Qazax, Tovuz və Neftçala rayonlarının kənd və qəsəbələrində içməli su layihələri həyata keçirilir.

The drinking water in 3 villages of Aghstafa region is being improved
In accordance with the state program on socio-economic development of the regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the supply of drinking water to 3 villages located in the border region of Aghstafa region is being improved. The project, implemented at the expense of state investment, covers the villages of Kohnegishlaq, Tatli and Yaradullu. These villages did not have centralized drinking water supply systems so far. In the village of Kohnegishlaq, springs were used and in the villages of Tatli and Yaradullu, sub-artesian wells were used for irrigation. The population met their drinking water needs by transporting it from long distances.
According to the approved project, the water supply in Kohnegishlaq village will be provided from the existing spring, while the villages of Tatli and Yaradullu will be supplied from newly dug sub-artesian wells. Within the framework of the project, the construction of pumping stations and water reservoirs, springs for the general use of the population is planned. Currently, the construction of 5.9 km of transmission main and 38 km of network water lines is nearing completion and the construction of pumping stations and reservoirs is ongoing. It is planned to install 256 springs for general use of the population in 3 villages of Aghstafa region.
Construction and installation works are expected to be completed in the summer of 2023. Implementation of the project will provide an opportunity to improve drinking water supply for up to 4 thousand residents in 3 villages of Aghstafa region. It should be noted that drinking water projects are currently being implemented in the villages and towns of Gazakh, Tovuz and Neftchala regions in addition to Aghstafa region.