Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) infrastruktur layihələri üzrə baş bankiri Yelena Qordeyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
“Azərsu” ASC-nin sədr müavini Etibar Məmmədov Azərbaycanda içməli və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə qonaqlara məlumat verib. Ölkəmizdə həyata keçirilən  infrastruktur layihələrində AYİB-in rolunu yüksək qiymətləndirən E.Məmmədov 1995-ci ildə imzalanmış “Böyük Bakının su təchizatı sistemlərinin yenidən qurulması” layihəsini xatırladıb. Qeyd olunub ki, yenicə müstəqillik qazanmış ölkəmizdə ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə siyasi sabitlik bərqərar olduqdan sonra AYİB və Dünya Bankının ayırdığı güzəştli  kreditlər hesabına Kür və Ceyranbatan sutəmizləyici qurğularında yenidənqurma işləri aparılıb, Bakı şəhərində nasos stansiyaları və istehsalat bazalarının təchizatı istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının nümayəndə heyətinin rəhbəri Yelena Qordeyeva təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanda infrastruktur layihələrində iştirakından məmnunluğunu vurğulayıb. O, sudan səmərəli istifadə, kənd yaşayış məntəqlərinin su təchizatının yaxşılaşdırılması, tullantı sularının təmizlənərək təkrar istifadəsi və ümumilikdə, su təhlükəsizliyi ilə bağlı bütün məsələlərdə Azərbaycana dəstək göstərməyə hazır olduqlarını bildirib. Yelena Qordeyeva Gəncə şəhərinin içməli və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması layihəsi ilə maraqlandıqlarını, layihənin davam etdirilməsinə maliyyə dəstəyi göstərə biləcəklərini diqqətə çatdırıb.

A meeting held with the delegation of the European Bank for Reconstruction and Development
A meeting with the delegation headed by Yelena Gordeyeva, the chief banker for infrastructure projects of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) was held at "Azersu" Open Joint Stock Company.
Deputy Chairman of "Azersu" OJSC Etibar Mammadov informed the guests about the projects implemented in the direction of reconstruction of drinking and waste water systems in Azerbaijan. Appreciating the role of EBRD in the infrastructure projects implemented in our country, E. Mammadov mentioned the project of "Reconstruction of water supply systems of Greater Baku" signed in 1995. It was noted that after the establishment of political stability under the leadership of the great leader Heydar Aliyev in our newly independent country, reconstruction work was carried out at the Kura and Ceyranbatan water treatment facilities due to the concessional loan allocated by the EBRD and the World Bank and important affairs were carried out in the direction of supplying pumping stations and production bases in Baku.
Yelena Gordeyeva, head of the delegation of the European Bank for Reconstruction and Development, expressed her satisfaction with the participation of the institution she represents in infrastructure projects in Azerbaijan. She said that they are ready to support Azerbaijan in all issues related to efficient use of water, improvement of water supply to rural settlements, treatment and reuse of waste water and in general, water safety. Yelena Gordeyeva pointed out that they are interested in the project of reconstruction of drinking and waste water systems of the city of Ganja and that they can provide financial support for the continuation of the project.