Füzuli rayonunun Qayıdış qəsəbəsində yeni subartezian quyusu istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramına uyğun olaraq “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti bölgələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Bu layihələr çərçivəsində Füzuli rayonunun Qayıdış məcburi köçkün qəsəbəsində yeni subartezian quyusu istifadəyə verilib.
1,2,3,4 və 5-ci Qayıdış qəsəbələrini içməli su təminatı indiyə qədər Füzulu rayonunun Böyük Bəhmənli kəndindəki subartezian quyusundan aparılırdı. Quyu zonasından qəsəbələrə çəkilmiş 273 mm diametrli magistral su kəməri uzun müddət istismar olunduğundan qəzalı vəziyyətə düşmüşdü. Buna görə də köçkün qəsəbələrinin su təminatında fasilələr yaranır, eyni zamanda ciddi su itkiləri yaşanırdı.
Qəsəbələrin içməli su təchizatında dayanıqlığı təmin etmək məqsədilə “Azərsu” ASC-nin mütəxəssisləri tərəfindən araşdırmalar aparılıb və daha yaxın ərazidə yeni subartezian quyusunun qazılması qərara alınıb. “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına qısa müddətdə quyunun qazıntısı başa çatdırlıb, onun elektrik enerjisi ilə təminatı həyata keçirilib. Yeni quyunun məhsuldarlığı və buradan əldə olunan suyun keyfiyyəti 1,2,3,4 və 5-ci Qayıdış qəsəbələrində 967 abonenti dayanıqlı içməli su ilə təmin etməyə imkan verəcək.

A new sub-artesian well has been put into operation in Gayidish settlement of Fizuli region
In accordance with the State Program for Socio-Economic Development of the Regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, “Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the supply of drinking water to the population in the regions. Within the framework of these projects, a new sub-artesian well is put into operation in the Gayidish IDP settlement of Fizuli region.
Drinking water supply of 1,2,3,4 and 5 Gayidish settlements was carried out from sub-artesian well in Boyuk Bahmanli village of Fizulu region. The 273 mm diameter transmission main from the well zone to the settlements was in an emergency situation due to long-term operation. Therefore, there were interruptions in supply of drinking water to IDP settlements, caused serious water losses as well.
To ensure the stability of the drinking water supply in the settlements, the specialists of “Azersu” OJSC conducted research and decided to drill a new sub-artesian well in the nearest area. Due to the internal resources of “Azersu” OJSC, the drilling of the well was completed in a short time and it was supplied with electricity. The productivity of the new well and the quality of the water obtained from it will provide 967 subscribers with sustainable drinking water in the 1,2,3,4 and 5th Gayidish settlements.