“Suyun dəyəri şagirdlərin gözü ilə” layihəsi yekunlaşıb
“5 iyun-Su təsərrüfatı və meliorasiya işçiləri günü” peşə bayramı ərəfəsində “Suyun dəyəri şagirdlərin gözü ilə” layihəsi yekunlaşıb. “Azərsu” ASC-nin “Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun Hədəf STEAM Liseyi ilə birgə keçirdiyi layihədə təhsil ocağının V-VII sinif şagirdləri iştirak edib. Layihə çərçivəsində şagirdlərlə görüşlər keçirilib, suyun əhəmiyyəti və sudan səmərəli istifadə ilə bağlı maarifləndirmə işləri aparılıb.
Layihənin yekunlarına həsr olunmuş tədbirdə Hədəf STEAM Liseyinin Qurtuluş filialının direktoru Cahid Hüseynov və Nəsimi filialının direktor müavini Ravil Böyükzadə çıxış edərək suyun insan həyatında oynadığı əvəzolunmaz rolundan danışıblar. Qeyd olunub ki, hazırda müşahidə olunan qlobal iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar dünyada şirin su ehtiyatlarının azalması müşahidə olunur. Digər tərəfdən, dünya iqtisadiyyatının sürətli inkişafı, demoqrafik vəziyyət və s. amillər suya tələbatı getdikcə artırır. Bu da öz növbəsində sudan qənaətlə istifadə zərurətini yaradır. Bu baxımdan belə tədbirlərin maarifləndirici əhəmiyyət daşıdığı diqqətə çatdırılıb.
“Sukanal” ETLİ-nin direktor müavinləri Elnur Nəsirov və Rəşail İsmayılov bəşəriyyəti narahat edən su qıtlığı, suyun israf olunmasının yolverilməzliyi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, təhsil müəssisələrində belə tədbirlərin keçirilməsi gənc nəslin su kimi əvəzolunmaz nemətin əhəmiyyəti barədə məlumatlarının zənginləşməsinə, onlara sudan qənaətlə istifadə vərdişlərinin aşılanması baxımından çox vacibdir.
Layihə çərçivəsində keçirilən “Suyun dəyəri şagirdlərin gözü ilə” rəsm müsabiqəsinə də yekun vurulub. Müsabiqənin qalibləri elan olunaraq onlara diplom və hədiyyələr, tədbirin təşkilat komandasının fəal üzvlərinə isə sertifikatlar təqdim olunub.

The project "Value of water through the students’ eyes" is completed
On the eve of the professional holiday "June 5 – the Water Management and Land Reclamation Employees’ Day", the project "Value of water through the students’ eyes" was completed. The V-VII grade students of Hedef STEAM Lyceum took part in the project jointly organized by the Scientific Research and Design Institute “Sukanal” of “Azersu” and this educational institution. Within the framework of the project, meetings were held with students, awareness-raising activities were carried out on the importance of water and its efficient use.
Making a speech at the event dedicated to the results of the project Jahid Huseynov, Director of the Gurtulush Branch of Hedef STEAM Lyceum and Ravil Boyukzadeh, Deputy Director of the Nasimi Branch spoke about the invaluable role of water in human life. It was noted that due to the current global climate change, the world's freshwater resources are declining. On the other hand, the rapid development of the world economy, the demographic situation and other factors are increasing the demand for water. This, in turn, makes it necessary to use water sparingly. In this regard, it was noted that such events are of educational significance.
Elnur Nasirov and Rashail Ismayilov, deputy directors of “Sukanal” SRDI, spoke about the water shortage that worries mankind and the inadmissibility of water wastage. It was noted that holding such events in educational institutions is very important in terms of enriching the knowledge of the younger generation about the importance of an invaluable gift such as water, instilling in them the skills of water saving.
The project "Value of water through the students’ eyes" held within the project was also summed up. The winners of the competition were announced and awarded diplomas and prizes and active members of the organizing team of the event were awarded certificates.