Sabunçu rayonunun Bilgəh qəsəbəsində içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir. “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Sabunçu rayonunun Bilgəh qəsəbəsində sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb.
Bilgəh qəsəbəsi Albalılıq massivində yerləşən istixanada içməli sudan qanunsuz istifadə halı müəyyən edilib. Araşdırma zamanı məlum olub ki, obyekt sahibi yaxınlıqdan keçən xəttə qanunsuz qoşulma verərək  sudan istifadə edir. Əvvəllər sudan qeyri-qanuni istifadəyə görə akt yazılaraq dəymiş ziyan hesablansa da, obyekt sahibi təkrar qoşulma etməklə qanunazidd əməllərinin davam etdirib.
Bilgəh qəsəbəsi Albalılıq massivində yaşayan bəzi sakinlər texniki şərt olmadan, tikinti norma və qaydalarına uygun olmayaraq su xətləri çəkiblər. Onlar təzyiq yaratmaq məqsədilə xəttin üzərində bölüşdürücü çənlər quraşdırıblar və suyu evlərə həmin çənlər vasitəsilə paylayıblar. Ərazidəki fərdi yaşayış evlərinin əksəriyyəti sayğac quraşdırmadan sudan uçotsuz istifadə ediblər. Bununla yanaşı, “Azərsu” əməkdaşlarına qapı açmayan sakinlər muqavilə bağlamaqdan imtina edirlər. Aşkarlanmış qeyri-qanuni xətlər ləgv olunub.
Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan istifadə qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb.
“Azərsu” ASC vətəndaşların və abonentlərin diqqətinə çatdırır ki, qlobal iqlim dəyişikliyi ölkəmizin şirin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olub və belə bir şəraitdə sudan israfçılıqla istifadə edilməsi yolverilməzdir. Belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin  yanvar-aprel aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 2982, Sabunçu rayonu isə üzrə 545 fakt aşkarlanıb. Bununla əlaqədar müvafiq olaraq 797 min və 175 min kubmetr  həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin yanvar-aprel aylarında  sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 100-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Bilgah settlement of Sabunchu region
Measures to prevent water losses and waste are being takeni in accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. As a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC, cases of unregistered and off-meter water use were revealed in Bilgah settlement of Sabunchu district.
Illegal use of drinking water was revealed in a greenhouse located in the Albaliliq residential massif of Bilgah settlement. During the investigation, it was found out that the owner of the facility uses water by making an illegal connection to the nearby line. Earlier, the damage caused by the illegal use of water was calculated by writing an act, but the owner of the facility continued his illegal actions by reconnecting.
Some residents of Bilgah settlement, Albalilig massif, laid water lines without technical conditions, without complying with construction norms and rules. To create pressure, they installed distribution reservoirs on the line and distributed water to the houses through them. Most of the private houses in the area used water without installing meters. At the same time, residents who do not open the door to “Azersu” employees refuse to sign a contract. Detected illegal lines had been canceled.
Necessary measures have been taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections have been eliminated and the damage caused by illegal use was calculated in accordance with the requirements of the Regulations on Water Use.
“Azersu” OJSC informs citizens and subscribers that global climate change leads to a decrease in the country's freshwater resources and in such circumstances, wasteful use of water is unacceptable. Measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn arbitrarily will be abolished and law enforcement agencies will be contacted about the perpetrators of such violations.
It should be noted that in January-April 2022, 2982 facts of illegal use of drinking water were revealed in Azersu OJSC and 545 in Sabunchu district. In this regard, 797,000 and 175,000 cubic meters of consumption were restored, respectively. In January-April this year, more than 100 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.