Binəqədi rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir. “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Binəqədi rayonunda sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb.
“Baksol” adlandırılan ərazidə yerləşən mebel sexində içməli sudan qanunsuz istifadə halı aşkar olunub. Araşdırma zamanı məlum olub ki, obyekt sahibi yaxınlıqdan keçən xəttə qanunsuz qoşulma verərək  sudan istifadə edir. Əvvəllər sudan qeyri-qanuni istifadəyə görə akt yazılaraq dəymiş ziyan hesablansa da, obyekt sahibi təkrar qoşulma etməklə qanunazidd əməllərini davam etdirib.
Binəqədi kəndi ərazisində yerləşən fermer təsərrüfatında da ilk baxışdan hər şeyin qaydasında olduğu görünür. Lakin sahibkarın müqaviləsi və sayğacı olsa da, sudan daha çox qanunsuz çəkilmiş xətt vasitəsilə istifadə etdiyi aşkarlanıb.
Nəzarət tədbirləri çərçivəsində Binəqədi qəsəbəsinin “Mərkəz” adlandırılan ərazisində fəaliyyət göstərən ət mağazasında da sudan qanunsuz istifadə edilməsinin qarşısı alınıb.
Binəqədi qəsəbəsinin 1-ci mədən, 8-ci korpus ərazisində fərdi yaşayış evlərinin birində sudan sayğacdankənar istifadə aşkarlanıb. Məlum olub ki, abonent sayğacdan kənar qeyri-qanuni xətt çəkərək sudan uçotsuz etməklə yanaşı, qanunsuz xətdən qonşuluqdakı evlərə də su verir.
Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan istifadə qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb.
“Azərsu” ASC vətəndaşların və abonentlərin diqqətinə çatdırır ki, qlobal iqlim dəyişikliyi ölkəmizin şirin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olub və belə bir şəraitdə sudan israfçılıqla istifadə edilməsi yolverilməzdir. Belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv ediləcək, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin birinci rübündə içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 2093, Binəqədi rayonu üzrə isə 494 fakt aşkarlanıb. Bununla əlaqədar müvafiq olaraq 566 min və 120 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin yanvar-mart aylarında  sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 60 fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Binagadi district
Measures to prevent water losses and waste are being taken in accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev. As a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC, cases of unregistered and off-meter water use were revealed in Binagadi district.
Illegal use of drinking water was revealed in a furniture shop located in the area called “Baksol”. During the investigation, it was found out that the owner of the facility uses water by making an illegal connection to the nearby line. Although the damage caused by the illegal use of water was calculated, but the owner of the facility continued his illegal actions by getting reconnected to the line.
At first glance, everything seems to be in order at the farm located in Binagadi village. However, despite the fact that the entrepreneur has a contract and a meter, it was found that he uses illegal line too.
As part of control measures, illegal use of water was prevented in a butcher’s operating in the so-called "Center" area of Binagadi settlement.
Off-meter water use was revealed in one of the private houses in so called 1st meden, 8th building of Binagadi settlement. It was found out that the subscriber not only laid an illegal off-meter line, but also illegally supplies water to neighboring houses.
Necessary measures have been taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections were eliminated and the damage caused by illegal use has been calculated in accordance with the requirements of the Regulations on Water Use.
“Azersu” OJSC brings to citizens’ and subscribers’ attention that global climate change has led to a decrease in the country's freshwater resources and in such circumstances, wasteful use of water is unacceptable. Measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn arbitrarily will be abolished and law enforcement agencies will be contacted about the perpetrators of such violations.
It should be noted that in the first quarter of 2022, 2093 facts of illegal use of drinking water were revealed by “Azersu” OJSC and 494 of them in Binagadi district. In this regard, consumption was restored in the amount of 566,000 and 120,000 cubic meters, respectively. In January-March this year, 60 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.