Salyan şəhərində içməli su şəbəkəsinin tikintisi davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində Salyan şəhərində yeni içməli su və kanalizasiya infrastrukturları yaradılır. Yeni layihənin icrasına qədər Salyan şəhərində 1950-70-ci illərdə yaradılmış içməli su və kanalizasiya sistemləri istismarda olub. Şəhərdaxili şəbəkə istismara yararsız vəziyyətə düşdüyündən əhalinin içməli su  təminatında ciddi çətinliklər yaranırdı. Salyan şəhərinin yeni salınmış Gilan adlanan yaşayış massivinin isə ümumiyyətlə şəbəkəsi olmayıb və sakinlər içməli suyu əsasən daşıma yolu ilə əldə edirdilər.
Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Salyan şəhərinə  9 km magistral su xəttinin və 7500 kubmetr tutumu olan su anbarının istismara verilməsi ilə şəhərin su təminatı üçün əlverişli imkanlar yaranıb. Ötən müddətdə mərhələlərə Salyan şəhərinin və şəhər mərkəzinə yaxın Babazanlı yaşayış massivinin içməli su şəbəkəsi yenidən qurulub. Hazırda Salyan şəhərinin yeni yaşayış massivində içməli su şəbəkəsi yaradılır.  Bu mərhələ çərçivəsində 11,5 km içməli su şəbəkəsinin 7,5 km-lik hissəsi inşa edilib. Yeni yaradılan şəbəkədən hər bir ünvana birləşmələr verilir. Ümumilikdə ötən müddətdə Salyan şəhərində inşası nəzərdə tutulan 131 km içməli su şəbəkəsinin 105 km-lik hissəsi inşa edilib.
Salyan şəhərində tullantı su infrastrukturunun yenidən qurulması növbəti mərhələlərdə həyata keçiriləcək. Layihə çərçivəsində 123 km kanalizasiya şəbəkəsinin yaradılması nəzərdə tutulub. Ötən müddətdə şəhərin mərkəzi hissəsində 5 km kanalizasiya şəbəkəsi yaradılıb, mövcud kanalizasiya nasos stansiyası bərpa edilib və 4,7 km uzunluğunda təzyiqli kanalizasiya xətti yenisi ilə əvəz olunub. Salyan şəhərində yaranan tullantı sularının təmizlənib zərərsizləşdirilməsi məqsədilə gələcəkdə məhsuldarlığı sutkada 10 min kubmetr olan tullantı sutəmizləyici qurğu inşa ediləcək.
Salyan şəhərinin içməli su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması layihəsindən 2035-ci ilə perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla Salyan şəhərində 35 min nəfər sakin faydalanacaq.

The construction of a drinking water network in Salyan is in progress
New drinking water and sewerage infrastructure is being created in Salyan within the State Program for Socio-Economic Development of the Regions approved by President Ilham Aliyev. Drinking water and sewerage systems established in 1950-70 were in operation in Salyan until the implementation of the new project. Due to the fact that the city network was in disrepair, there were serious difficulties in providing the population with drinking water. The newly built Gilan residential area in Salyan had no network at all and residents had access to drinking water mainly by carrying.
With the commissioning of a 9 km main water line from the Shirvan-Mugan group water pipeline to Salyan and a reservoir with a capacity of 7,500 cubic meters, favorable conditions are created for the city's water supply. In the past period, the drinking water network of Salyan city and Babazanli residential area near the city center was reconstructed. Currently, a drinking water network is being created in the new residential area of Salyan. Within this stage, a 7.5 km section of the 11.5 km drinking water network was built. Connections are provided to each address from the newly created network. In general, 105 km of the 131 km drinking water network to be built in Salyan was built in the past.
Reconstruction of wastewater infrastructure in Salyan will be carried out in the next stages. The project envisages the creation of 123 km of sewerage network. In the past period, 5 km of sewerage network was created in the central part of the city, the existing sewage pumping station was restored and a 4.7 km long pressure sewer line was replaced with a new one. In order to clean and neutralize the wastewater generated in the city of Salyan, a wastewater treatment plant with a capacity of 10,000 cubic meters per day will be built in the future.
35,000 residents of Salyan will benefit from the project on reconstruction of drinking water supply and sewerage systems, taking into account the prospects for development in Salyan by 2035.