Bakı şəhəri İbrahimpaşa Dadaşov küçəsində içməli və tullantı su xətləri yenilənir
Bakı şəhəri əhalisinin içməli su təchizatının və kanalizasiya xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrası davam etdirilir. Paytaxtın Nərimanov rayonu İbrahimpaşa Dadaşov küçəsində yol infrastrukturunun yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən ərazidən keçən içməli və tullantı su xətləri yenilənib.
Nərimanov rayonu  İbrahimpaşa Dadaşov küçəsində mövcud içməli su və kanalizasiya sistemləri təftiş edilərkən məlum olub ki, həmin xətlər uzun illər istismar olduğundan qəzalar baş verirdi. Bu da öz növbəsində istismar işlərini çətinləşdirir, əhalinin içməli su təchizatında fasilələr yaradır və asfalt örtüyünün korlanmasına gətirib çıxarırdı. Yol infrastrukturunun yenidən qurulmasından istifadə edərək həmin küçədən keçən kommunikasiya xətlərinin dəyişdirilməsinə qərar verilib və layihə hazırlanıb. Layihəyə əsasən, 225 mm diametrli borularla 550 metr içməli su, 300-400 mm diametrli borularla 360 metr tullantı su xətləri inşa edilib.
Yeni çəkilmiş magistral su kəmərindən və kollektordan ətraf küçələrə və fərdi yaşayış evlərinə çıxışlar verilib. Tikinti aparılan ərazidən əks-doldurma və kipləmə işləri aparılır. Yol infrastrukturu yenidən qurulan ərazidə istismar müddətini  başa vurmuş içməli və tullantı su xətlərinin yenilənməsi gələcəkdə qəza hallarının qarşısını alacaqdır.
Qeyd edək ki, işlərin operativ və qısa müddətdə yekunlaşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC və Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərir. Bu da həmin küçənin daha az müddətdə bağlı qalmasına və işlərin tez yekunlaşmasına hesablanıb.

Drinking and waste water lines are being renewed on Ibrahimpasha Dadashov Street in Baku
Projects to improve the supply of drinking water and sanitation services to the population of Baku are in progress. As part of the road infrastructure reconstruction project on Ibrahimpasha Dadashov Street in the Narimanov district of the capital, “Azersu” OJSC has renewed drinking and waste water lines passing through the area.
While inspecting the existing drinking water and sewerage systems on Ibrahimpasha Dadashov Street in Narimanov district, it was found out that these lines had been in operation for many years and occurred accidents. This, in turn, complicates the operation, disrupts the supply of drinking water to the population and leads to damage to the asphalt pavement. Taking a chance of the road reconstruction, it was decided to replace the communication lines passing through the street and a project was prepared. According to the project, 550 meters of drinking water lines with 225 mm diameter pipes and 360 meters of waste water lines with 300-400 mm diameter pipes were built.
Outlets to the surrounding streets and individual houses was provided from the newly laid  transmission main and collector. Renovation of expired drinking and waste water lines in the area where the road infrastructure is being reconstructed will prevent future accidents.
It should be noted that, “Azersu” OJSC and Azerbaijan State Agency of Roads act in coordination to complete the work operatively and in a short time. This is to keep the street closed for a shorter period of time and to complete the work as soon as possible.