Müştəri İnformasiya Sistemləri proqramının tətbiqi yekunlaşıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin bütün yerli sukanal idarə və sahələrində Müştəri İnformasiya Sistemləri (MİS) proqramının tətbiqi işləri yekunlaşıb. Proqramın tətbiqi və əldə olunan nəticələrlə bağlı  keçirilən yekun iclasda “Azərsu” ASC sədrinin birinci müavini Teyyub Cabbarov proqramın tətbiqi və yaratdığı imkanların əhəmiyyətindən danışıb.  Qeyd olunub ki, MİS proqramı dünyanın innovativ texnologiyalarına əsaslanır. Proqramın  tətbiqinə  2014-cü ilin oktyabr ayında  Yasamal rayon Sukanal İdarəsində başlanılıb və 2021-ci ilin sonunda Tovuz Sukanal sahəsində yekunlaşıb. Ötən müddətdə bütün sukanal idarə və sahələrinin əhali və qeyri-əhali bazası və bir sıra xidmət sahələri MİS proqramına inteqrasiya edilib.
Sistemin tətbiqində məqsəd müxtəlif istiqamətlər üzrə istehlakçılardan daxil olan müraciətlərin real vaxt rejimində qeydiyyata alınması, abonent məmnuniyyətinin təmin edilməsi, görülən işlərin avtomatlaşdırılaraq  icra proseslərinin bütün mərhələlərinə nəzarət olunması, hesabatlılığın təmin olunması, satış-ödəniş məlumatlarının anında bazada əks olunması, icra prosesində iştirak edən struktur vahidlərinin və şöbələrin çevikliyinin təmin olunmasıdır. MİS proqramının yaratdığı imkanlar sayəsində bütün istehlakçıların sayğac göstəriciləri online rejimdə oxunaraq abonentlərə həmin an fakturalar təqdim edilir, satış-ödəniş və borc məlumatları real vaxt rejimində bazada yenilənir. Oxuma əsnasında aşkar edilən müxtəlif hallar (sayğacdakı nasazlıqlar, qeydiyyatda olmayan sayğaclar, sayğaca və plomba müdaxilə, su təchizatı sisteminə qanunsuz müdaxilə halları, faktiki vəziyyətlə abonentin baza məlumatları arasındakı uyğunsuzluqlar və s.) barədə terminaldan daxil edilən məlumatlar sistem tərəfindən emal olunaraq aidiyyəti üzrə icraya yönəldilir.
Bundan başqa Qaynar xətt mərkəzi də MİS proqramına inteqrasiya olunub və  mərkəzə daxil olan müxtəlif təyinatlı (sayğac, qəza, borcların araşdırılması və s.) müraciətlər qeydiyyata alınan zaman sistem tərəfindən aidiyyəti struktur vahidləri üzrə müxtəlif təyinatlı iş əmrləri yaranır. Həmin əmrlərin icra vəziyyəti və ardıcıllığına sistem üzərindən nəzarət edilir.
Eyni zamanda “Azərsu” ASC-nin təqdim etdiyi elektron xidmətlər üzərindən daxil olan müraciətlər də MİS proqramında qeydiyyata düşərək dərhal sistem tərəfindən yönləndirilir. ASAN xidmət və ASAN kommunal mərkəzlərində göstərilən xidmətlər də bu sistemin yaratdığı imkanlar sayəsində uğurla icra olunur.
Tədbirin sonunda MİS proqramının icrasında xüsusi əməyi olan “Azərsu” ASC-nin əməkdaşları təltif olunub.

Implementation of the Customer Information Systems program is completed
The implementation of the Customer Information Systems (CIS) program is completed in all local water supply departments and areas of “Azersu” OJSC. At the final meeting on the implementation of the program and the results obtained, First Deputy Chairman of “Azersu” OJSC Teyyub Jabbarov spoke about the importance of the program and the opportunities created. It was noted that the MIS program is based on innovative technologies from around the world. The program was launched in October 2014 in Yasamal District Sukanal Department and was completed in late 2021 at Tovuz Sukanal. In the past, the population and non-population base of all water supply departments and areas and a number of service areas had been integrated into the CIS Program.
The purpose of the system is to register real-time applications from consumers in various areas, to ensure subscriber satisfaction, to automate the work and control all stages of the implementation process, to ensure accountability, to immediately reflect sales and payment information in the database and ensuring the flexibility of departments. Thanks to the opportunities created by the MIS program, meter readings of all consumers are read online and instant invoices are provided to subscribers, sales and payment and debt information is updated in the database in real time. Information received from the terminal about various cases detected during reading (meter faults, unregistered meters, meter and filling interference, illegal interference with the water supply system, inconsistencies between the actual situation and the subscriber's basic data, etc.) is processed by the system and sent to the relevant authorities.
In addition, the hotline is integrated into the CIS Program, and when the center registers calls for various purposes (meter, accident, debt investigation, etc.), the system generates various work orders for the relevant structural units. The status and sequence of execution of these orders is monitored through the system.
At the same time, incoming applications through the e-services provided by “Azersu” OJSC are registered in the CIS Program and immediately forwarded by the system. The services provided by ASAN service and ASAN kommunal centers are also successfully implemented due to the opportunities created by this system.
At the end of the event, employees of “Azersu” OJSC, who have made a special contribution to the implementation of the CIS program, were awarded.