Onlayn İctimai Nəzarət Platforması ikinci rübün nəticələrini açıqlayıb
Onlayn İctimai Nəzarət Platforması (www.enezaret.az) sentyabr-oktyabr-noyabr aylarında “enezaret.az”a daxil olmuş müraciətlər, onların icra vəziyyəti və digər məsələlərin müzakirəsinə həsr olunmuş dair dəyirmi masa keçirib. ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin Şəffaflıq Naminə Vətəndaş Cəmiyyəti layihəsinin tərəfdaşı MG Consulting şirkətinin rəhbəri Məhəmməd Quluzadə bildirib ki, foto və video sübutu olan boru sızması, məişət tullantılarının daşınmaması, yolun səthinin zədələnməsi, ağacların aşması, açıq lyuklar və digər problemləri aidiyyatı dövlət orqanlarına yönləndirir və onların həllinə nail olur. İkinci rübün nəticələrinə görə daxil olmuş müraciətlərin təxminən 70 faizi öz həllini tapıb: “Nəticələrə əsasən 9 dövlət qurumunun vətəndaşların müraciətlərinə baxılması baxımından fəal olduğu müəyyən edilib və onlara müvafiq təltiflər təqdim olunub. Bunlar “Azərsu” ASC, Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, “Azərişıq” ASC, Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi, Yasamal rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyidir.
E-nəzarət platforması ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) tərəfindən maliyyələşdirilən və Açıq Hökumət Platforması ilə əməkdaşlıqda icra edilən Şəffaflıq naminə vətəndaş cəmiyyəti (ECSOFT) layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.

The Online Public Oversight Platform announced the results of the second quarter
The Online Public Control Platform (www.enezaret.az) held a round-table discussion dedicated to the appeals received by enezaret.az within September-October-November, their implementation status and other issues. Mohammad Guluzadeh, Head of MG Consulting, a partner of the Project Empowering Civil Society Organizations for Transparency of US Agency for International Development, said that photo and video evidence of pipe leaks, non-transportation of household waste, road surface damage, falling trees, open hatches and other problems are directed to relevant government agencies and the solution of the problems are achieved. According to the results of the second quarter, about 70% of the appeals were resolved: “According to the results, 9 government agencies were found to be active in terms of reviewing citizens' appeals and were awarded prizes. These are “Azersu” OJSC, Baku City Executive Power, Baku Transport Agency, “Azerishig” OJSC, Main State Traffic Police Department, Yasamal District Executive Power, Azerbaijan State Agency of Motor Roads, “Azerigas” Production Union, Ministry of Digital Development and Transport.
The e-monitoring platform is part of the Project Empowering Civil Society Organizations for Transparency (ECSOFT), funded by the United States Agency for International Development (USAID) and implemented in partnership with the Open Government Platform.