"Əlil sahibkarlara dəstək" layihəsi ilə bağlı Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası və sosial sahibkarlıq fəaliyyətini təşviq etmək məqsədilə yeni layihəyə - “Əlil sahibkarlara dəstək” layihəsinə start verilib. Layihə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST Agentliyi), “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, Bakı Mühəndislik Universiteti, “FORİELLA” MMC və “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçiriləcək.
Layihə çərçivəsində əlilliyi olan və sahibkarlıq fəaliyyətinə maraq göstərən şəxslər xalçaçılıq, dərzi, foto və video operator, məişət və elektron avadanlıqların təmiri istiqamətlərində peşə biliklərinə yiyələnəcəklər. Bu məqsədlə layihənin tərəfdaşları tərəfindən iştirakçılar üçün peşə təlimləri, biznes planın hazırlanması, sahibkarlıq fəaliyyətinin idarə olunması və inkişafı sahəsində məsləhət xidmətləri göstəriləcək. Müvafiq təlimləri uğurla bitirən şəxslərə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən müvafiq avadanlıqlar veriləcəkdir.
Dekabrın 3 - Beynəlxalq Əlillər Günündə “Əlil sahibkarlara dəstək” layihəsi ictimaiyyətə təqdim olunub. Tədbirdə müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri, əlilliyi olan şəxslər və sahibkarlar iştirak ediblər.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev və “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Mirzə Məmməd Vəliyev tədbirdəki çıxışlarında layihənin sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların biznesyönümlü bilik və bacarıqlarının artırılması, sosial sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, yeni biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, sosial cəhətdən həssas qrupların əmək bazarına çıxışına dəstək olacağını qeyd ediblər.
Sonra KOBİA, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Dayanıqlı Operativ Sosial Təminat Agentliyi, “Azərsu” ASC, Bakı Mühəndislik Universiteti, “FORİELLA” MMC və “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyi arasında “Əlil sahibkarlara dəstək” layihəsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Tədbirdə KOBİA-nın departament müdiri Elnur Əliyev layihə ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, həssas sosial kateqoriyaya aid şəxslərin məşğulluğuna dəstək göstərmiş bir qrup sahibkara təşəkkürnamələr təqdim edilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A Memorandum of Understanding was signed on the "Support to Disabled Entrepreneurs" Project
A new project - "Support to Disabled Entrepreneurs" has been launched to integrate people with disabilities and vulnerable social groups into society and promote social entrepreneurship. The project will be implemented in cooperation with the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection, the Sustainable and Operational Social Security Agency (DOST Agency), “Azersu” OJSC, Baku Engineering University, FORIELLA LLC and the Public Union “Organization of Disabled Entrepreneurs”.
Under the project, people with disabilities and interested in entrepreneurship will gain professional knowledge in the field of carpet weaving, tailoring, photo and video operator, repair of household and electronic equipment. For this purpose, the project partners will provide vocational training for participants, business plan development, consulting services in the field of business management and development. Relevant equipment will be provided by the State Employment Agency to those who successfully complete the relevant trainings within the self-employment program.
On December 3 – the International Day of Persons with Disabilities, the project "Support for Disabled Entrepreneurs" was presented to the public. The event was attended by the representatives of relevant government agencies, people with disabilities and entrepreneurs.
Then, a Memorandum of Understanding on cooperation "Support to Disabled Entrepreneurs" Project was signed between KOBIA, the State Employment Agency, the Sustainable Operative Social Security Agency, “Azersu” OJSC, Baku Engineering University, FORIELLA LLC and the Public Union “Disabled Entrepreneurs Organization”.
A group of entrepreneurs who supported the employment of vulnerable sosial category of people were awarded letters of gratitude and questions from participants were responded within the event.