Sabunçu rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Sudan qanunsuz istifadə hallarının araşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində  Bakı şəhəri Sabunçu rayonunda içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsində 96 bölmədən ibarət istixana kompleksində içməli sudan qeyri-qanuni istifadə edilib. İstixana sahibi ərazidən keçən  magistral su kəmərinə özbaşına qoşulma etməklə 100 mm diametrli xətt vasitəsilə qanunsuz su çəkib və uçotsuz istifadə edib.
Kürdəxanı qəsəbəsində üzlük daş sexində də sudan müqaviləsiz istifadə edildiyi aşkarlanıb. Məlum olub ki, sahibkar texniki şərt almadan və sayğac quraşdırmadan içməli sudan istifadə edib.
Ət kəsimi və təndir sexində də su təchizatı özbaşına və qanunsuz çəkilmiş xətt vasitəsilə aparılıb.  Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan İstifadə Qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb.
Vətəndaşları və sahibkarları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 13537, Sabunçu rayonu üzrə isə 2540 fakt aşkarlanıb. Bu hallar üzrə müvafiq olaraq 3 mln 887 min və 797 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin 10 ayı ərzində sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı  200-dək fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Sabunchu district
In accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev, control measures are being taken to prevent water losses and waste. As a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC, cases of unregistered and off-meter drinking water use were revealed in the Sabunchu district of Baku.
During the investigation, it was found out that drinking water was used illegally in a greenhouse complex consisting of 96 units in Zabrat settlement of Sabunchu district. The owner of the greenhouse illegally drew water through a 100 mm diameter line by connecting it to the transmission main passing through the area and used it without registration.
It was revealed that water was used without a contract in the stone workshop in Kurdakhani settlement. It turned out that the entrepreneur used drinking water without obtaining technical specifications and installing a meter.
We once again urge citizens and entrepreneurs to refrain from such actions, and state that measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn arbitrarily will be eliminated and law enforcement agencies will be contacted about those who repeat such acts.
It should be noted that in January-October 2021, 13,537 facts of illegal water supply were revealed in “Azersu” OJSC and 2,540 in Sabunchu district. According to these cases, consumption was restored in the amount of 3,887,000 and 797,000 cubic meters, respectively. During the first 10 months of this year, about 200 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.