İsmayıllı rayonunun Basqal qəsəbəsində içməli və tullantı su layihəsinin icrasına başlanılıb
Azərbaycanın unikal yaşayış məntəqələrindən olan, tarixi turizm potensialına malik İsmayıllı rayonunun Basqal qəsəbəsində içməli və tullantı su layihəsinin icrasına başlanılıb. Qəsəbənin qədim hissəsini əhatə edən Basqal Dövlət Tarix Qoruğu ərazisində yeni içməli su təchizatı sistemləri yaradılır, qəsəbənin kanalizasiya sistemləri müasir şəkildə yenidən qurulur.
Basqal Dövlət Tarix Qoruğunun su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması layihəsinin icra vəziyyəti “Azərsu” ASC-nin, İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin, Dövlət Turizm Agentliyinin, Basqal Dövlət Tarix Qoruğunun rəhbərliyinin iştirakı ilə yerində müzakirə olunub və tikinti işlərinə baxış keçirilib. Layihənin ilkin mərhələsi üzrə tikintinin vaxtında və keyfiyyətlə başa çatdırılması üçün işlərin intensiv qaydada icra olunması məqsədilə lazımi göstərişlər verilib.
Orta əsr şəhər mədəniyyətinin elementlərini özündə əks etdirən Basqal qəsəbəsində qədim içməli su təchizatı və kanalizasiya sistemləri mövcud olub. Qədim bulaqlar, kanalizasiya şəbəkəsi və kürəbəndlər (kanalizasiya quyuları) XIII əsrdən indiyədək istismar edilib. Əsrlər boyu kənd sakinləri içməli suyu bulaqdan daşıyıblar. Bəzi sakinlər isə bulaqlardan primitiv qaydada çəkilmiş su xətlərindən istifadə ediblər.
Son dövrlər qəsəbənin genişlənməsi və turizm əhəmiyyətinin artması nəzərə alınaraq qəsəbənin memarlıq üslubu gözlənilməklə içməli və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulmasına qərar verilib. “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən dövlət investisiyası hesabına həyata keçirilən layihəyə əsasən, qəsəbəyə içməli su Təndirəki mənbəyindən veriləcək. Bu məqsədlə suqəbuledici qurğu yenidən qurulur, mənbədən qoruq ərazisinə polad borularla magistral su kəməri çəkilir. Qəsəbəyə verilən suyun dayanıqlığını təmin etmək üçün həcmi 300 kubmetr olan su anbarı da inşa olunur.
İlkin mərhələdə qəsəbədə 5,7 km uzunluğunda içməli su, 6,7 km kanalizasiya şəbəkəsi yaradılacaq, hər bir ünvana birləşmə verilərək sayğaclar quraşdırılacaq. Qəsəbə ərazisində yaranan tullantı sularının təmizlənib zərərsizləşdirilməsi məqsədilə məhsuldarlığı sutkada 650 kubmetr olan modul tipli tullantı sutəmizləyici qurğu və  2,1 km uzunluğunda kollektor da inşa ediləcək. Birinci mərhələ üzrə işlərin 2022-ci ilin sonunadək başa çatdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, qoruq ərazisində küçələri dar və memarlıq abidələrinin çox olması nəzərə alınaraq tikinti işləri mürəkkəb şəraitdə aparılır. Ərazinin memarlıq üslübuna xələl gətirməmək məqsədilə kiçik qabaritli texnikalardan istifadə olunur.

A drinking and waste water project has been launched in Basgal settlement of Ismayilli region
A drinking and wastewater project has been launched in Basgal settlement of Ismayilli region, one of the unique settlements of Azerbaijan with historical tourism potential. New drinking water supply systems are being established in the territory of the Basqal State Historical Reserve, which covers the ancient part of the settlement and the sewerage systems of the settlement are being reconstructed in a modern way.
The execution status of the project on reconstruction of water supply and sewerage systems of Basgal State Historical Reserve was discussed on the spot with the participation of “Azersu” OJSC, Ismayilli District Executive Power, State Tourism Agency and administration of Basgal State Historical Reserve. Necessary instructions were given to carry out the work in an intensive manner to complete the construction on time and with quality at the initial stage of the project.
Basgal settlement, which reflects elements of medieval urban culture, had ancient drinking water supply and sewerage systems. Ancient springs, sewerage networks and cisterns (sewerage wells) have been in operation since the 13th century. For centuries, villagers have carried drinking water from springs. Some residents used primitive water lines from springs.
Taking into account the recent expansion of the settlement and the growing importance of tourism, it was decided to reconstruct the drinking and wastewater systems in anticipation of the architectural style of the settlement. According to the project implemented by “Azersu” OJSC at the expense of state investment, drinking water will be supplied to the settlement from the source in Tandireki. For this purpose, the intake facility is being reconstructed, and a transmission main with steel pipes is being laid from the source to the reserve area. A 300-cubic-meter reservoir is being built to ensure the stability of the water supplied to the settlement.
At the initial stage, a 5.7 km long drinking water and 6.7 km sewerage network will be created in the settlement, and meters will be installed at each address. A modular wastewater treatment plant with a capacity of 650 cubic meters per day and a 2.1 km long collector will be built to treat and neutralize wastewater generated in the settlement. The work on the first stage is planned to be completed by the end of 2022.
It should be noted that the construction work is carried out in difficult conditions, taking into account narrow streets in the reserve area and the large number of architectural monuments. In order not to damage the architectural style of the area, small-sized engineering machines are used there.