Qobustan rayonunun Sündü kəndinin içməli su problemi həll edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramına uyğun olaraq Qobustan rayonunun Sündü kəndinin Yeni yaşayış massivində içməli su layihəsinin icrası yekunlaşıb. “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin həyata keçiridiyi layihə çərçivəsində mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemləri yaradılaraq istismara verilib.
Sündü kəndinə içməli suyun verilməsi ilə bağlı keçirilən tədbirdə Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Məmmədov regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramı çərçivəsində Qobustan rayonunda həyata keçirilən layihələrdən danışıb. Qeyd edib ki, rayonun Sündü kəndində icra olunan layihə sakinlərin sosial-məişət problemlərinin həlli baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
“Azərsu” ASC-nin şöbə rəisi Şöhrət Süleymanov bildirib ki, hazırda daxili imkanlar hesabına bir sıra kənd və qəsəbələrdə içməli su layihələri həyata keçirilir. Qobustan rayonunun Sündü kəndində icra olunan layihə çərçivəsində mövcud sistemlərin yenidən qurulması ilə yanaşı, yeni infrastrukturlar da yaradılıb.
Kənd sakinləri içməli su probleminin həllinə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Qeyd edək ki, bu kəndlərdə içməli su təchizatı sistemləri mövcud olmadığından sakinlər suyu uzaq məsafədən daşıyır və ya maşınlarla alırdılar.
“Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına icra olunan layihə çərçivəsində Sündü kəndinin içməli su ilə təmin etmək üçün Qırxbulaq mənbəyində bərpa işləri aparılıb. 2 yeni nasos quraşdırılıb, həcmi 50 kubmetr olan sutoplayıcı anbar tikilib.  Su mənbəyindən Yeni yaşayış massivinə polad borularla 3,5 km uzunluğunda magistral su kəməri çəkilib. Mənbədən gətirilən su  kəndin relyef baxımından yüksək hissəsində yerləşən və hər birinin tutumu 50 kubmetr olan 2 su çəninə toplanaraq özüaxımlı rejimdə yeni tikilmiş şəbəkəyə ötürülür. Yeni yaşayış massivində 6 km paylayıcı su şəbəkəsi yaradılıb və 150 evin hər birinə birləşmə verilərək sayğaclar quraşdırılıb.
Layihə çərçivəsində Vətən müharibəsində şəhid olmuş Zamin Ağayevin xatirəsinə yaradılmış şəhid bulağına suyun verilməsi təmin edilib. Yeni layihənin icrası nəticəsində Sündü kəndinin Yeni yaşayış massivi adlanan ərazisində 1000-ə yaxın sakin dayanıqlı içməli su ilə təmin olunub.
Qeyd edək ki, bu layihədən əvvəl Qobustan rayonunun Ərəbqədim, Cəmcəmli və Göydərə kəndlərində də içməli su layihələri həyata keçirilib və həmin kəndlərin 4 minədək sakininin  içməli su problemi həll edilib.

The problem of drinking water in Sundu village of Gobustan region has been solved
In accordance with the state program of socio-economic development of regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the implementation of the drinking water project in the new residential area of Sundu village of Gobustan region has been completed. Centralized water supply systems were created and put into operation within the project implemented by “Azersu” OJSC.
Head of the Executive Power of the region Adil Mammadov spoke about the projects implemented in Gobustan region within the state program of socio-economic development of the regions during the event dedicated to the supply of drinking water to Sundu. He noted that the project implemented in Sundu village of the region is important in terms of solving residents’ social problems.
Shohrat Suleymanov, head of the department at “Azersu” OJSC, said that drinking water projects are being implemented in a number of villages and settlements due to internal resources. Along with the reconstruction of existing systems, new infrastructure has been created within the project implemented in Sundu village of Gobustan region.
The villagers thanked the country's leadership for the attention and care given to solving their drinking water problem. It should be noted that due to the lack of drinking water supply systems in these villages, residents had to carry water over long distances or buy it by trucks.
Within the framework of the project implemented at the expense of internal resources of “Azersu” OJSC, restoration works were carried out at Girkhbulag source to provide Sundu village with drinking water. Two new pumps have been installed, and a 50-cubic-meter reservoir has been built. A 3.5 km long transmission main was laid from the water source to the Yeni residential area with steel pipes. Water brought from the source is collected in 2 water reservoirs with a capacity of 50 cubic meters each, located in the upper part of the village in terms of relief, and transferred to the newly built network in a self-flowing mode. A 6 km water distribution network has been established in the new residential area, and meters were installed in each of the 150 houses.
As part of the project, water was provided to the martyr's spring installed in memory of Zamin Agayev, who was killed in the Patriotic War. As a result of the new project, about 1,000 residents of the so-called Yeni residential area of Sundu village have been provided with sustainable drinking water.
Prior to this project, drinking water projects were implemented in Arabkadim, Jamjamli and Goydara villages of Gobustan region, and the problem of drinking water for about 4,000 residents of those villages was solved.