Neftçala rayonunun kəndlərinin su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədi ilə layihə həyata keçirilir
Yaradılıb: 10-08-2021 15:41
Neftçala rayonunun içməli sudan əziyyət çəkən kənd və qəsəbələrinin su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yeni layihə həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq icra olunan layihə Neftçala rayonunun 20 min nəfər sakinin yaşadığı 12 yaşayış məntəqəsini (Mirzəqurbanlı, Tatarməhlə, Abbasalılı, Mirqurbanlı, Həsənabad, Qoltuq, Uzunbabalı, Kürqarabucaq, Birinci Qaralı, İkinci Qaralı, Qədimkənd, Yuxarı Qaramanlı kəndləri) əhatə edir.
İndiyədək bu kəndlərin içməli su təchizatı modul tipli sutəmizləyici qurğular hesabına aparılıb. Kür çayında suyun səviyyəsinin azalması və keyfiyyətinin aşağı düşməsi səbəbindən ilin isti dövrlərində həmin qurğuları xam su ilə təmin etmək mümkün olmurdu. 2020-ci ilin noyabrında Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə çəkilmiş magistral xəttin istismara verilməsi rayon mərkəzi ilə yanaşı, bəzi kəndlərin də içməli su təchizatı üçün imkanlar yaradıb.
Magistral kəmərin marşrutu boyu yerləşən Uzunbabalı, Mirzəqurbanlı, Tatarməhlə və Abbasalılı kəndlərinə içməli su magistraldan veriləcək. Bu məqsədlə kəndlərdəki modul tipli təmizləyici qurğulara qədər 3,8 km daşıyıcı su kəmərləri tikilir. Artıq Uzunbabalı kəndində işlər yekunlaşıb və kəndə suyun verilməsi təmin edilib.
Rayonun Kürqarabucaq, Birinci Qaralı, İkinci Qaralı, Qədimkənd, Yuxarı Qaramanlı kəndlərini içməli su ilə təmin etmək məqsədilə 450 mm diametrli polietilen borularla 11 km uzunluğunda magistral su kəmərinin 6 km-lik hissəsi inşa edilib.
Neftçala rayonunun Mirqurbanlı və Həsənabad kəndlərinin, həmçinin Qoltuq məhəlləsinin su təchizatı isə Neftçala şəhərinin şəbəkəsi hesabına aparılacaq.
Ümumilikdə Neftçala rayonunun 12 kəndində həyata keçirilən layihələr çərçivəsində 20 min nəfər sakinin su təchizatı yaxşılaşdırılacaq. Gələcəkdə Neftçala rayonunun kəndlərinə verilən içməli suyun həcminin artırılması məqsədilə Salyan şəhərindən Neftçalaya ikinci magistral kəmərin inşası nəzərdə tutulur. Bu kəmər hesabına daha 8 kəndin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılacaq.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin xüsusi tapşırıqlarına uyğun olaraq Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə 40 km uzunluğunda magistral kəmər və Salyan şəhəri yaxınlığında həcmi 7500 kubmetr olan su anbarı tikilib. 2020-ci ilin noyabr ayında magistral kəmərdən Neftçala şəhərinə suyun verilməsi təmin edilib.

A project to improve the water supply to the villages of Neftchala region is being implemented
A new project is being implemented by “Azersu” OJSC to improve the water supply to the villages and settlements in Neftchala region that suffer from drinking water scarcity. The project implemented in accordance with the President Ilham Aliyev’s instructions covers 12 settlements (Mirza Gurbanli, Tatarmahla, Abbasali, Mirgurbanli, Hasanabad, Goltug, Uzunbabali, Kurgarabujag, Birinci Garali, Ikinci Garali, Gadimkend, Yukhari Garamanli villages) of Neftchala region with a population of 20,000 people.
So far, the drinking water supply of these villages has been provided by modular water treatment plants. Due to the declining water level and quality of the Kura River, it was not possible to supply these facilities with raw water during the warmer months of the year. The commissioning of the transmission main from the Shirvan-Mugan group water pipeline to Neftchala in November 2020 created opportunities for drinking water supply in some villages along with the district center.
Drinking water will be supplied to Uzunbabali, Mirzakurbanli, Tatarmahla and Abbasalili villages along the route of the transmission main. For this purpose, 3.8 km of water distribution lines are being built to the modular treatment plants in the villages. Work has already been completed in Uzunbabali village and water supply has been provided to the village.
To provide Kurgarabujag, Birinci Garali, Ikinci Garali, Gadimkend, Yukhari Garamanli villages of the region with drinking water, a 6 km section of 11 km long transmission main was built with 450 mm diameter polyethylene pipes.
Water supply of Mirgurbanli and Hasanabad villages of Neftchala region, as well as Goltug neighborhood will be provided by the network of Neftchala city.
In general, water supply for 20,000 people in 12 villages of Neftchala region will be improved within the projects. In order to increase the volume of drinking water supplied to the villages of Neftchala region in the future, it is planned to build a second main pipeline from Salyan to Neftchala. The pipeline will improve the drinking water supply of 8 more villages.
It should be noted that, in accordance with the President Ilham Aliyev’s special instructions, a 40 km long transmission main from the Shirvan-Mugan group water pipeline to Neftchala and a 7,500-cubic-meter reservoir near Salyan were built. In November 2020, water was supplied to Neftchala from the main pipeline.