Yaradılıb: 12-07-2021 15:38
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən Suraxanı rayonunda fərdi yaşayış evləri və obyektlərin su təchizatı sistemlərinə baxış keçirilib. Sudan qanunsuz istifadə hallarının aşkarkanması məqsədilə yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb.
Suraxanı rayonu Yeni Günəşli qəsəbəsi, AB massivi 80 ünvanında həyata keçirilən nəzarət tədbirləri zamanı ət kəsimi məntəqəsində sudan uçotsuz istifadə faktları üzə çıxıb. Məlum olub ki, obyekt sahibi əhali su xəttinə qoşulmaqla 3 müxtəlif nöqtədən özbaşına su xətti çəkib.
Rayonun Dədə Qorqud qəsəbəsində isə ferma və əkin sahəsinin sayğacdankənar çəkilmiş su xətti vasitəsi ilə sulandığı aşkarlanıb. Yoxlama zamanı məlum olub ki, sahibkar texniki şərt almadan və müqavilə bağlamadan yaxınlıqdan keçən su kəmərinə qanunsuz müdaxilə edib. Fakt aşkarlanan kimi əraziyə texnika cəlb edilərək obyektin su təchizatı dərhal dayandırılıb. Sudan qeyri-qanuni istifadə halı sənədləşdirilərək akt tərtib edilib və dəymiş ziyan hesablanıb.
Bülbülə qəsəbəsi, Nəriman Nərimanov küçəsində Qum bazarı adlanan ərazidə də içməli sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb. Obyektin sahibləri texniki şərt almaq, müqavilə bağlamaq və qanuni şəkildə sudan istifadə etmək əvəzinə yaxınlıqdakı həyət evlərindən keçən su xətlərinə qeyri-qanuni müdaxilə etməklə kifayətləniblər. Hövsan qəsəbəsi Quşçuluq adlanan ərazidə isə bəzi fərdi yaşayış evlərinə icazəsiz su xətləri çəkilib.
Bütün hallarda qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanaraq özbaşına çəkilmiş qanunsuz xətlər ləğv edilib. Eyni zamanda içməli su şəbəkələrinə qoşulmaq üçün texniki şərtin alınması və qoşulma qaydaları barədə vətəndaşlar və sahibkarlar ətraflı məlumatlandırılıb. Qeyd edək ki, texniki imkanlar nəzərə alınmadan su təchizatı sistemlərinə özbaşına qoşulma halları israfçılıq və itkilərlə yanaşı, yaşayış məntəqələrinin içməli su təchizatının dayanıqlığını pozur və bəzi abonentlərin su təminatını pisləşdirir.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin 6 ayı ərzində sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı Suraxanı rayonu üzrə isə 493 fakt aşkarlanıb və 135 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Created: 12-07-2021 15:38
In accordance with the “Action Plan for 2020-2022 on ensuring efficient use of water resources” approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, to prevent water losses and waste, “Azersu” OJSC inspected water supply systems of individual houses and facilities in Surakhani district. As a result of investigations by special groups set up to detect cases of illegal use of water, cases of unregistered and off-meter use of drinking water have been revealed.
During the control measures carried out at Yeni Gunashli settlement of Surakhani region, AB settlement 80, facts of unregistered use of water at the slaughterhouse were revealed. It turned out that the owner of the facility, had laid a water line from 3 different points by getting connected to the population water line.
In Dada Gorgud settlement of the region, it was revealed that the farm and plantation area were irrigated by off-meter water line. During the inspection, it was found out that the entrepreneur illegally interfered with the nearby water pipeline without obtaining technical condition and concluding a contract. As soon as the fact was discovered, equipment was brought to the area and the water supply of the facility was immediately stopped. An act was drawn up documenting the illegal use of water and the damage was calculated.
In all cases, the illegal lines were removed, taking into account the damage caused by illegal use. At the same time, citizens and entrepreneurs were informed in detail about obtaining technical conditions for connection to drinking water networks and the rules of connection. It should be noted that unauthorized connection to water supply systems without taking into account the technical possibilities, along with waste and losses, violates the stability of drinking water supply in settlements and worsens the water supply of some subscribers.
Note that, 493 facts of illegal use of water were revealed in Surakhani region during 6 months of 2021 and 135,000 cubic meters of consumption was restored.