Yaradılıb: 01-07-2021 15:42
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Sudan qanunsuz istifadə hallarının araşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində  Abşeron rayonunda içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Şollar-Bakı su kəmərinin Abşeron rayonunun Aşağı Güzdək qəsəbəsindən  keçən hissəsində magistral xətdən qanunsuz qoşulma ilə götürülən içməli sudan əkin sahələrinin suvarılmasında istifadə edilib.
Qəsəbədə fəaliyyət göstərən kafenin texniki şərti və sayğacı  olsa da,  obyekt sahibi magistral su kəmərinə özbaşına qoşulma edib. Digər bir obyektin sahibi isə magistral kəmərdən gizli su xətti çəkməklə yanaşı, istifadə edilən suyun həcmini ölçmək üçün quraşdırılmış sayğacı özbaşına ləğv edib.
Masazır qəsəbəsi Əlağa Vahid küçəsində yerləşən avtoyuma məntəqəsinə isə su obyekt sahibinin evindən çəkilmiş qeyri-qanuni qoşulma ilə verilib.  Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, sahibkar texniki şərt almadan və sayğac quraşdırmadan içməli sudan istifadə edib.
Nəzarət tədbirləri zamanı Masazır, Saray, Qobu qəsəbələrinin yeni yaşayış massivlərində bəzi sakinlərin sudan uçotsuz istifadə etdiyi məlum olub. Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb.
Vətəndaşları və sahibkarları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları  təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin yanvar-iyun aylarında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 9110, Abşeron rayonu üzrə isə 1025 fakt aşkarlanıb. Bu hallar üzrə müvafiq olaraq “Azərsu” ASC üzrə 2 mln 441 min kubmetr, Abşeron rayonu üzrə isə 283 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Absheron region
In accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev, control measures are being taken to prevent water losses and waste. To investigate cases of illegal use of water, cases of unregistered and off-meter lines of drinking water were revealed in Absheron region as a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC.
During the investigation, it was found out that in the part of the Shollar-Baku water pipeline passing through Ashagi Guzdek settlement of Absheron region, drinking water taken from the main line by illegal connection was used to irrigate the fields.
Despite the technical condition and meter of the cafe operating in the settlement, the owner of the facility wilfully connected to the transmission main. The owner of another facility, in addition to laying a hidden water line from the main pipeline, canceled the meter installed to measure the volume of water used in a self- willed mood.
Water was supplied to the car wash facility located on Alaga Vahid Street in Masazir settlement through an illegal connection from the owner's house. The investigation revealed that the entrepreneur used drinking water without obtaining technical specifications and installing meters.
During the control measures, it was found out that some residents of new settlements Masazir, Saray, Gobu used water without registration. Necessary measures were taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections were eliminated, damage caused by illegal use was calculated.
We once again call on citizens and entrepreneurs to refrain from such actions, and state that measures will be taken to prevent such violations, the unwarranted lines will be eliminated, and law enforcement agencies will be contacted about those who repeat such acts.
It should be noted that in January-June 2021, 9110 facts of illegal use of water were revealed in “Azersu” OJSC, and 1025 in Absheron region. According to these cases, consumption was restored in the amount of 2 million 441 thousand cubic meters for “Azersu” OJSC and 283 thousand cubic meters for Absheron region.