Xəzər rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Sudan qanunsuz istifadə hallarının araşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində  Xəzər rayonunda içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, sudan qanunsuz istifadə əsasən bağ evləri və həyatyanı sahələrdə rast gəlinib. Nəzarət tədbirləri zamanı bəzi həyətlərdə su sayğaclarını yararsız hala salındığı, bəzi həyətlərdə isə quraşdırılmış sayğacların yerində olmadığı aşkarlanıb.
2012-2014-cü illərdə Xəzər rayonunun Türkan qəsəbəsinin bir hissəsində dövlət investisya layihəsi çərçivəsində mərkəzləşdirilmiş su təchizatı şəbəkəsi yaradılıb, layihənin əhatə etdiyi ərazidə yaşayış evlərinə, obyektlərə birləşmə verilib və sayğaclar quraşdırılıb. Bütün bunlara baxmayaraq bəzi vətəndaşlar və sahibkarlar paylayıcı şəbəkəyə özbaşına qoşulmalarla və ya sayğacdankənar çəkilmiş xətlərlə sudan qeyri-qanuni istifadə ediblər. Qəsəbədəki istixananın su təchizatı sisteminə baxış keçirərkən məlum olub ki, sahibkar paylayıcı şəbəkəyə 32 mm diametrli boru ilə əlavə qoşulma edib.
Xəzər rayonunun Buzovna qəsəbəsində bəzi ünvanlarda oxşar vəziyyət müşahidə olunub. Qəsəbənin bir hissəsində mərkəzləşdirilmiş su təchizatı şəbəkəsi yaradılıb, insanların içməli suya olan tələbatı ödənilib. Amma yenə də bəzi şəxslər yeni şəbəkəyə müdaxilə edərək qanunsuz su xətləri çəkiblər.
Aşkarlanan faktlarla bağlı zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanaraq ödənişə yönəldilib.
Vətəndaşları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər davam etdiriləcək, sudan qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanacaq və hər bir hal üzrə hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin yanvar-may aylarında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 7682,  Xəzər rayonu üzrə isə 902 fakt aşkarlanıb. Bu hallar üzrə müvafiq olaraq, 2 mln 55 min kubmetr, Xəzər rayonu üzrə isə 217 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Khazar district
Control measures are being taken to prevent water losses and waste, in accordance with the “Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources” approved by President Ilham Aliyev. As a result of the special groups’ investigation established by “Azersu” OJSC to investigate cases of illegal use of water, cases of unregistered and off- meter use of drinking water in Khazar district were revealed.
The investigation revealed that illegal use of water was mainly found in country houses and residential areas. During the control measures, it was revealed that water meters in some yards were out of order, and in some yards the installed meters were not in place.
In 2012- 2014, a centralized water supply network was established in a part of the Turkan settlement of Khazar district within the framework of the State Investment Project, houses and facilities were connected to the project area, and meters were installed. Despite all these, some citizens and entrepreneurs had illegally used water through unauthorized connections to the distribution network in an off- meter mode. While inspecting the water supply system of the greenhouse in the settlement, it was found out that the entrepreneur made an additional connection to the distribution network with a 32 mm diameter pipe.
Necessary measures were taken in connection with the revealed facts, unauthorized lines and connections were eliminated, damage caused by illegal use was calculated and directed to compensation.
It should b noted that in January- May 2021, 7682 facts of illegal use of water were reevealed by “Azersu” OJSC and 902 in Khazar district. According to these cases, consumption was restored in the amount of 2 million 55 thousand cubic meters, and in Khazar district- 217 thousand cubic meters.