Qazax şəhərinin içməli su və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması layihəsinin icrası yekunlaşmaq üzrədir
Yaradılıb: 04-06-2021 16:23
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramına uyğun olaraq Qazax şəhərinin içməli su və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması layihəsinin icrası yekunlaşmaq üzrədir. Layihə Qazax şəhərində 26 min nəfərin su və kanalizasiya xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşmasına hesablanıb.
Qazax şəhərində 1970-ci illərdə yaradılmış ilk mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemləri istismara yararsız vəziyyətə düşdüyündən mövcud tələbatı qarşılamaq iqtidarında olmayıb. Bunlar nəzərə alınaraq 2019-cu ildə Azərbaycan hökuməti və İslam İnkişaf Bankının birgə maliyyələşdirdiyi layihə çərçivəsində Qazax şəhərində yeni infrastrukturun yaradılmasına başlanıb. Qazax şəhəri və ətraf kəndləri dayanıqlı içməli su ilə təmin etmək üçün Ağstafa rayonu ərazisində 12 subartezian quyusu qazılıb, 8,6 km quyulararası su xətləri inşa edilib. Mənbədən götürülən suyun anbarlara ötürülməsi məqsədilə nasos stansiyası tikilib. Su mənbəyindən Qazax şəhərinə 9 km magistral su kəmərinin tikintisi başa çatdırılıb.  Şəhəri dayanıqlı içməli su ilə təmin etmək üçün tutumu 10 min kubmetr olan su anbarının inşası yekunlaşmaq üzrədir.
Qazax şəhərində inşası nəzərdə tutulan 115 km paylayıcı su şəbəkəsinin 111 km-lik hissəsi tikilib. 6500 ünvana birləşmə verilərək sayğaclar quraşdırılıb. Şəhər ərazisində inşası nəzərdə tutulan 85 km tullantı su şəbəkəsinin 84,6 km-i inşa edilib. Şəhərdə yaranan tullantı suların təmizlənib zərərsizləşdirilməsi məqsədilə məhsuldarlığı sutkada 10 min kubmetr olan tullantı sutəmizləyici qurğunun tikintisi üzrə işlərin 85 faizi yerinə yetirilib.
İşçilərin əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması və istehlakçılara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə Qazax Sukanal Sahəsi üçün müasir tipli inzibati binanın tikintisi yekunlaşıb.
Layihə çərçivəsində gələcəkdə Qazax rayonunun Ağköynək, Qarapapaq, Hüseynbəyli və Ağstafa rayonunun Dağ Kəsəmən kəndlərinə də içməli suyun verilməsi nəzərdə tutulur. Ümumilikdə layihədən 45 min sakin faydalanacaqdır.
Qeyd edək ki, indiyədək içməli su və kanalizasiya layihələrinin icrasına başlanılmış 54 şəhər və rayon mərkəzinin 32-də içməli su və tullantı su, 12-də isə içməli su şəbəkələrinin tikintisi yekunlaşıb.

The implementation of the project on reconstruction of drinking water and wastewater systems in Gazakh is under completion
Created: 04-06-2021 16:23
In accordance with the state program of socio-economic development of the regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the implementation of the project on reconstruction of drinking water and wastewater systems in Gazakh is nearing completion. The project is designed to improve 26 thousand residents’ access to water and sanitation services in Gazakh.
The first centralized water supply systems in Gazakh, established in the 1970s, were unable to meet demand because they were unusable. Taking this into account, in 2019, the creation of new infrastructure in Gazakh was launched within the framework of a project co-financed by the Government of Azerbaijan and the Islamic Development Bank,. To provide the city of Gazakh and surrounding villages with sustainable drinking water, 12 sub-artesian wells were drilled in Agstafa region, and 8.6 km of inter-well water lines were built. A pumping station has been built to transfer water from the source to reservoirs. The construction of a 9 km transmission main from the water source to Gazakh has been completed. The construction of a reservoir with a capacity of 10,000 cubic meters to provide the city with sustainable drinking water is under completion.
In order to improve the employees’ working conditions and improve the quality of services provided to consumers, the construction of a modern office building for Gazakh Sukanal Area is completed.
The project envisages the supply of drinking water to Aghkoynak, Garapapag, Huseynbeyli villages of Gazakh region and Dag Kasaman village of Agstafa region in the future. In total, 45,000 residents will benefit from the project.
It should be noted that the construction of drinking water and waste water networks has been completed in 32 out of 54 cities and regional centers, and drinking water networks have been completed in 12 out of 54 cities and regional centers.