Binəqədi qəsəbəsində əhalinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması tədbirlərini davam etdirir. Cəmiyyətin Tədbirlər Planına uyğun olaraq Binəqədi rayonunun Binəqədi qəsəbəsi A.Bakıxanov, G.Ramazanov, Q.Qarayev, S.Ə.Şirvani, A.İsfahani və H.Zərdabi küçələrində mövcud su xətlərinin əlaqələndirilməsi və dairəvi sistemin yaradılması təmin edilib. Layihə çərçivəsində 3 ədəd yeni siyirtmə quraşdırılıb, 110 mm diametrli polietilen borularla yeni əlaqələndirici su xətləri çəkilib. Görülmüş işlər nəticəsində indiyə qədər fasilələrlə su alan 300-dən çox abunəçinin içməli su təchuzatı 24 saatlıq fasiləsiz rejimə keçirilib.
“Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına Binəqədi qəsəbəsində icra olunan daha bir layihə də yekunlaşıb. Binəqədi  qəsəbəsi  2-ci Mədən 87-ci korpus ərazisində müxtəlif diametrli polietilen borularla 2 km uzunluğunda yeni içməli su şəbəkəsi inşa edilib. Layihənin əhatə etdiyi ərazidə 200-dən artıq fərdi evə və obyektə çıxışlar verilib və sayğaclar quraşdırılıb. Bununla da Binəqədi  qəsəbəsi  2-ci Mədən 87-ci korpus ərazisində 1000-ə yaxın sakinin içməli su təchizatı əsaslı şəkildə yaxşılaşıb.
Eyni zamanda Binəqədi qəsəbəsi 1-ci mədən, 15-ci korpus adlanan ərazisində əhalinin dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi, dəqiq uçotun qurulması, su itkilərinin qarşısının alınması məqsədilə yeni layihənin icrasına başlanıb. Bu layihə çərçivəsində müxtəlif diametrli borularla yeni paylayıcı şəbəkə yaradılacaq, 150-dək ünvana birləşmə verilərək sayğaclar quraşdırılacaq.
Xatırladaq ki, layihələrin icrasından əvvəl bu ərazilərdə mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi mövcud olmayıb. İçməli su təchizatı əhali tərəfindən fərdi qaydada yaradılmış və tikinti normalarına cavab verməyən şəbəkə  hesabına aparılıb. Uzun illərdir istismar olunaraq yararsız vəziyyətə düşmüş su xətlərində tez-tez baş verən qəzalar sistemdə sabit hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olur, eləcə də suyun keyfiyyəti üçün müəyyən risklər yaradırdı. Xüsusilə yay aylarında belə şəbəkə vasitəsilə istehlakçıların normal içməli su təchizatını aparmaq mümkün olmurdu.

Drinking water supply is being improved in Binagadi settlement
“Azersu” OJSC continues to take measures to improve the supply of drinking water to the population in Baku and surrounding settlements. In accordance with the Action Plan of the Company, the existing water lines in A.Bakikhanov, G.Ramazanov, G.Garayev, S.Shirvani, A.Isfahani and H.Zardabi streets of Binagadi settlement of Binagadi district were provided and a circular system was created. Within the project, 3 new valves were installed, new connecting water lines with 110 mm diameter polyethylene pipes were laid. As a result of the work done, more than 300 subscribers’ drinking water supply who have received water intermittently has been switched to a 24-hour uninterrupted mode.
Another project implemented in Binagadi settlement due to the internal resources of “Azersu” OJSC had been completed. A new 2 km long drinking water network with polyethylene pipes of different diameters has been built in the 87th corpus of 2nd Madan of Binagadi settlement. More than 200 private houses and facilities were provided with outlets and meters were installed in the project area. Thus, the drinking water supply of about 1,000 residents in the 87th corpus of the 2nd Madan of Binagadi settlement has been substantially improved.
At the same time, a new project has been launched to provide the population with sustainable and high-quality drinking water in the area called Binagadi settlement 1st Madan, 15th corpus, to establish accurate records, to prevent water losses. Within the framework of this project, a new distribution network with pipes of different diameters will be created, meters will be connected to about 150 addresses and meters will be installed.
It should be noted that before the implementation of the projects, there was no centralized drinking water network in these areas. Drinking water supply was provided via the network created by the population individually and does not meet construction standards. Frequent accidents in water lines that have been in disrepair for many years led to disruption of stable hydraulic regimes in the system, serious water losses, as well as certain risks to water quality. Especially in the summer months, it was not possible to provide consumers with a normal supply of drinking water through such a network.