Goradil qəsəbəsində yeni içməli su layihəsinin icrasına başlanılıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Səhmdar Cəmiyyətin daxili imkanları hesabına Abşeron rayonunun Goradil qəsəbəsinin bağ massivi adlanan ərazisində  mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi yaradılır.
Goradil qəsəbəsinin bağ massivi ərazisində indiyədək mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemi olmayıb. Əhalinin içməli suya olan tələbatı uzun illər fərdi qaydada yaradılmış və tikinti normalarına uyğun olmayan xətlər vasitəsilə ödənilib.  Buna görə də  içməli su təchizatında ciddi çətinliklər müşahidə olunub. İstismara yararsız olan həmin xətlərdə tez-tez qəzaların baş verməsi sabit hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olub, suyun keyfiyyəti üçün müəyyən risklər yaradıb. Xüsusilə yay mövsümündə belə xətlər vasitəsilə normal su təchizatını aparmaq mümkün olmurdu.
Əhalinin dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi, dəqiq uçotun qurulması, su itkilərinin qarşısının alınması üçün bu ilin mart ayında yeni layihənin icrasına başlanılıb. “Azərsu” ASC tərəfindən daxili imkanlar hesabına həyata keçirilən layihə çərçivəsində ərazidəki istismar tələblərinə cavab verməyən fərdi su xətləri ləğv olunur. Əvəzində müxtəlif diametrli borularla 2,5 km uzunluğunda mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi yaradılır. Layihənin əhatə etdiyi  ərazidəki  bütün fərdi yaşayış evləri yeni şəbəkəyə qoşulacaq və hər bir abonent sayğacla təmin ediləcək.
Tikinti-quraşdırma işlərinin cari ilin may ayında başa çatdırılması nəzərdə tutulur.  Yeni infrastruktur ərazidə sabit hidravlik rejim təmin olunmasına və əhalinin dayanıqlı su təminatına imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına hazırda Abşeron rayonu ilə yanaşı, Binəqədi, Səbail, Sabunçu, Suraxanı, Xəzər rayonlarında, həmçinin Hacıqabul, Saatlı, Tovuz rayonlarının kənd və qəsəbələrində də içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələr həyata keçirilir.

A new drinking water project is launched in Goradil settlement
“Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the supply of drinking water to the population in Baku and surrounding settlements. Due to the internal resources of the company, a centralized drinking water network is being established in the so-called garden area of Goradil settlement of Absheron region.
So far, there has been no centralized water supply system in the village area of Goradil settlement. The population's demand for drinking water has been met for many years through individual lines that do not meet construction standards. Therefore, there are serious difficulties in supply of drinking water. Frequent accidents on these unfit lines have led to disruption of stable hydraulic regimes, serious water losses, and created certain risks to water quality. Especially in the summer time, it was not possible to maintain a normal water supply through such lines.
A new project was launched in March this year to provide the population with sustainable and quality drinking water, establish accurate records and prevent water losses. Within the framework of the project implemented by “Azersu” OJSC at the expense of internal resources, individual water lines that do not meet the operational requirements in the area are being liquidated. Instead, a 2.5 km long centralized drinking water network with pipes of different diameters is being laid. All individual houses in the project area will be connected to the new network and each subscriber will be provided with a meter.
The construction and installation is expected to be completed in May this year. The new infrastructure will provide a stable hydraulic regime in the area and a stable water supply to the population.
It should be noted that, due to the internal resources of “Azersu” OJSC, projects are being implemented in Absheron region, Binagadi, Sabail, Sabunchu, Surakhani, Khazar regions, as well as in villages and settlements of Hajigabul, Saatli, Tovuz regions to improve drinking water supply.