Binəqədi qəsəbəsində yeni içməli su layihəsinin icrasına başlanıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Səhmdar Cəmiyyətin daxili imkanları hesabına Binəqədi rayonunun Binəqədi qəsəbəsində yeni layihənin icrasına başlanıb.
İcrasına bu ilin mart ayında başlamış layihə Binəqədi qəsəbəsi 2-ci Mədən 87-ci korpus adlanan ərazini əhatə edir. Həmin ərazidə mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi mövcud deyil. Burada içməli su təchizatı əhali tərəfindən fərdi qaydada yaradılmış və tikinti normalarına cavab verməyən şəbəkə  hesabına aparılır. Əhali tərəfindən fərdi qaydada və pərakəndə şəkildə çəkilmiş xətlər və quraşdırılmış paylayıcı kollektorlar normal su təchizatına imkan vermir. Uzun illərdir istismar olunaraq yararsız vəziyyətə düşmüş su xətlərində tez-tez baş verən qəzalar sistemdə sabit hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olur, eləcə də suyun keyfiyyəti üçün müəyyən risklər yaradır. Xüsusilə yay aylarında belə şəbəkə vasitəsilə istehlakçıların normal içməli su təchizatını aparmaq mümkün olmur.
Əhalinin dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi, dəqiq uçotun qurulması, su itkilərinin qarşısının alınması üçün “Azərsu” ASC tərəfindən daxili imkanlar hesabına reallaşdırılan layihə çərçivəsində müxtəlif diametrli polietilen borularla 2 km uzunluğunda yeni içməli su şəbəkəsi tikilir. Layihənin əhatə etdiyi ərazidə 200-dən artıq fərdi evə və obyektə çıxışlar verilir və sayğaclar quraşdırılır.
Tikinti-quraşdırma işlərinin cari ilin aprel ayının əvvəllərində başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Bu layihə çərçivəsində  Binəqədi  qəsəbəsi  2-ci Mədən 87-ci korpus adlanan ərazidə yaşayan 1000-ə yaxın sakinin içməli su təchizatı əsaslı şəkildə yaxşılaşacaq.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına hazırda Binəqədi rayonu ilə yanaşı Abşeron, Səbail, Sabunçu, Suraxanı, Xəzər rayonlarında, həmçinin regionlarda Hacıqbul, Saatlı, Tovuz rayonlarının kənd və qəsəbələrində içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrası davam etdirilir.

A new drinking water project has been launched in Binagadi settlement
“Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the supply of drinking water to the population in Baku and surrounding settlements. The company has launched a new project in Binagadi settlement of Binagadi district at the expense of company’s internal resources.
The project, which began in March this year, covers the area of Binagadi settlement, 2nd Meden, 87th corps. There is no centralized drinking water network in the area. The drinking water supply is provided here via the individually network created by the population and does not meet construction standards. Individual and scattered lines and installed distribution collectors do not allow for normal water supply. Frequent accidents in water lines that have been in disrepair for many years lead to disruption of stable hydraulic regimes in the system, serious water losses, as well as certain risks to water quality. Especially in the summer months, it is not possible to provide consumers with a normal supply of drinking water through such a network. Frequent crashes in water lines caused by exploitation for many years lead to disruption of stable hydraulic regimes in the system, serious water looses, as well as certain risks to water quality. Especially in the summer months, it is not possible to provide consumers with a normal supply of drinking water through such a network.
A new 2 km long drinking water network with polyethylene pipes of different diameters is being built within the project implemented by “Azersu” OJSC at the expense of internal resources to provide the population with sustainable and quality drinking water, establish accurate records and prevent water losses. More than 200 individual houses and facilities in the area covered by the project are provided with outlets, meters are installed.
The construction – installation is expected to be completed in early April this year. Within the framework of this project, the drinking water supply of about 1,000 residents of Binagadi settlement in the area called 2nd Meden 87th corps will be significantly improved.
It should be noted that, at the expense of internal resources of “Azersu” OJSC, projects are being implemented in Binagadi region, Absheron, Sabail, Sabunchu, Surakhani, Khazar regions, as well as in villages and settlements of Hajigbul, Saatli, Tovuz regions.