Neftçala şəhərinə yeni mənbədən içməli suyun verilməsinə başlanılıb
İçməli su çatışmazlığının müşahidə olunduğu Neftçala şəhərinin su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xüsusi tapşırığı əsasında icra olunan layihə yekunlaşıb. Noyabr ayının əvvəlindən yeni mənbədən Neftçala şəhərinə keyfiyyətli və dayanıqlı içməli suyun verilməsinə başlanılıb.
2020-ci ilin iyun ayında icrasına başlanmış layihəyə əsasən, Neftçala şəhərinə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən içməli suyun verilməsi qərara alınıb. Bu məqsədlə magistral kəmərin Salyan şəhəri yaxınlığından keçən hissəsindən Neftçala şəhərinə qədər 560 mm diametrli polietilen borularla 40 km uzunluğunda magistral kəmərin inşasına başlanılıb. Magistral xəttin inşası mürəkkəb coğrafı ərazidə həyata keçirilib. Kəmərin 16 nöqtədə magistral və kənd yolları, 18 nöqtədə isə müxtəlif suvarma və drenaj kanalları ilə kəsişmələrində keçidlər quraşdırılıb. Tikintinin ən  mürəkkəb hissəsi Kür çayı ilə kəsişmədə aparılıb və bu məqsədlə xüsusi metal konstruksiyalarla 262 metr uzunluğunda asma körpü inşa edilib.
Magistral xəttə ötürlən suyun idarə olunması məqsədilə kəmər üzərində 25 ədəd təxliyyə, 34 ədəd vantuz, 14 ədəd siyirtmə quraşdırılıb. Neftçala şəhərinin  su təchizatındakı vəziyyət nəzərə alınaraq inşaat işləri bir neçə tikinti briqadası tərəfindən eyni vaxtda paralel aparılıb. Nəticədə kəmərin tikintisi nəzərdə tutulduğu vaxtdan 1 ay əvvəl başa çatdırılıb.
Tikini-quraşdırma işləri başa çatdıqdan sonra kəmər yuyulub-dezinfeksiya edilərək Neftçala şəhərinin mövcud paylayıcı şəbəkəsinə birləşdirilib və noyabr ayının əvvəllərində suyun verilməsi təmin edilib. Artıq Neftçala şəhərinin sakinlərinin içməli su təchizatı  mərkəzləşdirilmiş şəbəkə vasitəsilə yeni mənbədən aparılır. Neftçala şəhəri və ətraf kəndlərin dayanıqlı su təchizatı məqsədilə kəmərin tikintisi ilə paralel olaraq həcmi 7500 kubmetr olan su anbarı da inşa edilib. Salyan rayonu ərazisində relyef baxımından yüksəklikdə inşa edilən anbar suyun Neftçala rayonuna özüaxımlı rejimdə çatdırılmasına imkan verir.
Salyan-Neftçala magistral kəmərin istismara verilməsi modul tipli su təmizləyici qurğulara suyun maşınlar vasitəsilə daha yaxın məsafədən çatdırılmasına da imkan yaradıb.
Neftçala rayonunun kənd və qəsəbələrinin dayanıqlı içməli su ilə təmin edilməsi məqsədilə növbəti mərhələdə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən rayon ərazisinə ikinci magistral su kəmərinin inşası layihələndirilib. Yeni yaradılacaq infrastruktur hesabına Neftçala rayonunda 80 mindən çox sakinin keyfiyyətli və dayanıqlı içməli suya çıxışı təmin olunacaq.
Gələcəkdə Neftçala şəhərinin sovet dövründə tikilmiş və istismar müddətini başa vurmuş içməli və tullantı su şəbəkələrinin yenidən qurulması da nəzərdə tutulur. Layihəyə əsasən, Neftçala şəhəri, eləcə də şəhər mərkəzinə bitişik Bankə və Kürkənd qəsəbələrində 118 km içməli, 116 km tullantı su şəbəkələri yaradılacaq, məhsuldarlığı sutkada 4000 kubmetr olan tullantı sutəmizləyici qurğu inşa olunacaq.
Qeyd edək ki, son illər müşahidə olunan quraqlıq səbəbindən 2020-ci ilin yay aylarında Kür çayında su səviyyəsinin azalması və Xəzər dənizi suyunun çay suyuna qarışması nəticəsində Neftçala şəhəri və rayonun 30-dan artıq kəndinə Kür mənbəyindən içməli suyun verilməsi dayandırılıb. Yaranmış problemin həlli məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, Fövqəladə Hallar Nazirliyi və Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə həyata keçirdiyi təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində əhalinin içməli suya olan tələbatı alternativ yolla ödənilirdi. Bu məqsədlə Salyan şəhərindən suyun daşınması üçün nəqliyyat vasitələri cəlb edilib və yaşayış məntəqələrində müvəqqəti su çənləri quraşdırılmışdır. Yeni kəmər istismara verildikdən sonra Neftçala şəhərinə maşınlarla suyun daşınması dayandırılıb.

The city of Neftchala has started to receive drinking water from a new source
The project implemented in accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s order on improving water supply of Neftchala, where there was a drinking water shortage, has been completed. From the early November, the city of Neftchala began to receive high-quality and sustainable drinking water from a new source.
According to the project launched in June 2020, it was decided to supply drinking water to Neftchala from the Shirvan-Mugan group water pipeline. For this purpose, the construction of a 40 km long transmission main of 560 mm diameter polyethylene pipes from the part of the transmission main passing near the city of Salyan to the city of Neftchala has begun. The construction of the main line was carried out in a complex geographical area. At 16 points, crossings had been installed at the intersections of highways and rural roads, and at 18 points at the intersections with various irrigation and drainage canals. The most difficult part of the construction was carried out at the intersection with the Kura River, and for this purpose, a 262-meter-long suspension bridge was built with special metal structures.
To provide the villages and settlements of Neftchala region with sustainable drinking water, the construction of the second transmission main from the Shirvan-Mugan group water pipeline to the region is planned at the next stage. Due to the new infrastructure, more than 80,000 residents of Neftchala will have access to quality and sustainable drinking water.
In the future, it is planned to reconstruct the drinking and wastewater networks of Neftchala, which were built during the Soviet period and reached the end of their service life. According to the project, 118 km of drinking and 116 km of wastewater networks will be created in Neftchala, as well as in Banka and Kurkand settlements adjacent to the city center, and a wastewater treatment plant with a capacity of 4,000 cubic meters per day will be built.
It should be noted that due to the drought in recent years, the water level in the Kura River decreased in the summer of 2020 and as a result of the Caspian Sea mixing with river water, the supply of drinking water from the Kura source to Neftchala and more than 30 villages was suspended. In order to solve the problem, “Azersu” OJSC, the Ministry of Emergency Situations and the Neftchala District Executive Power took urgent measures to meet the population's demand for drinking water in an alternative way. For this purpose, vehicles were involved to transport water from the city of Salyan and temporary water tanks were installed in the settlements. After the commissioning of the new pipeline, the transportation of water to Neftchala by trucks was suspended.