Payız- qış mövsümünə hazırlıq davam etdirilir
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti payız-qış mövsümünə hazırlıqlar çərçivəsində tədbirləri davam etdirir. Payız və qış aylarında yağıntıların intensivləşəcəyi nəzərə alınaraq tullantı su infrastrukturunun istismar vəziyyəti yoxlanılır, şəbəkə və kollektorların, yağış barmaqlıqları və baxıcı quyuların istismar vəziyyəti öyrənilir. Tədbirlər Planına uyğun olaraq Bakı şəhərinin Səbail, Yasamal, Nəsimi, Nərimanov, Sabunçu və Binəqədi rayonlarında subasma təhlükəsi olan nöqtələr müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, yay mövsümündə havaların quraq və küləkli keçməsi ilə əlaqədar ətrafdakı qum, çınqıl, torpaq, eləcə də bərk məişət tullantıları kanalizasiya xətlərinə və yağış barmaqlıqlarına dolur. Xətlərdə bərk tullantıların yığılması şəbəkə və kollektorların ötürmə qabiliyyətyini azaltmaqla onların istismarını çətinləşdirir.
Sentyabr ayının əvvəllərindən kanalizasiya kollektorları, xətləri və yağış barmaqlıqlarında toplanmış bərk tullantıların təmizlənməsi, həmçinin onların yuyulması istiqamətində kompleks tədbirlərin icrasına başlanıb. Yığılmış bərk tullantıların çıxarılması xüsusi texnika vasitəsilə həyata keçirilir. Xüsusi texnikanın köməyi ilə kollektorlara yüksək təzyiqlə su vurularaq çöküntülər təmizlənir və lilsoran qurğu vasitəsilə çıxarılır. Kollektorların, xətlərin və yağış barmaqlıqlarının təmizlənməsi mövcud infrastrukturun tam gücü ilə işləməsinə gətirib çıxarır. Bununla da xətlərdəki tutulmaların qarşısı alınır və intensiv yağıntılar zamanı yaranan suların normal axıdılması təmin olunur.
Tədbirlər Planına uyğun olaraq cari ilin sentyabr ayında paytaxtın 14 nöqtəsində 15 km uzunluğunda 500-1500 mm diametrli  kollektorların yuyulması nəzərdə tutulub. İndiyədək ümumi uzunluğu 10 km olan kollektorlar təmizlənib və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Kollektorlarla yanaşı, kiçik diametrli daşıyıcı tullantı su xətləri və yağış barmaqlıqları da  bərk məişət tullantılarından mütəmadi olaraq təmizlənir. Ötən müddətdə 95 km tullantı su, 14 km yağış suları xəttində, 7500 baxış quyusunda, həmçinin  3400-dən çox barmaqlıqda təmizləmə işləri aparılıb.

The autumn- winter preparations are underway
The “Azersu” OJSC continues its activities in preparations for the autumn- winter season. Taking into account the intensification of precipitation in autumn and winter, the operation of wastewater infrastructure is checked, the operation of networks and collectors, rain grate and observing wells are studied. According to the Action Plan, flood risk points have been identified in Sabail, Yasamal, Nasimi, Narimanov, Sabunchu and Binagadi districts of Baku.
It should be noted that due to the dry and windy weather in the summer, the surrounding sand, gravel, soil, as well as solid household waste fill the sewer lines and rain grate. The accumulation of solid waste on the lines complicates their operation by reducing the capacity of the network and collectors.
Since the beginning of September, complex measures have been taken to clean up solid waste collected in sewers, lines and rain grate, as well as to wash them. Removal of collected solid waste is carried out by special equipment. With the help of special equipment, water is injected into the collectors under high pressure, the sediments are cleaned and removed by means of special device. Cleaning of collectors, lines and rain grate will lead to the full operation of the existing infrastructure. This prevents blockage in the lines and ensures the normal discharge of water generated during heavy rains.
According to the Action Plan, it is planned to wash 15 km of collectors with a diameter of 500-1500 mm. in 14 points of the capital in September of the current year. So far, the collectors with a total length of 10 km have been cleaned and the work is underway in this direction.
In addition to collectors, small-diameter carrier waste water lines and rain grate are regularly cleaned of solid household waste. Over the past period, 95 km of wastewater, 14 km of rainwater lines, 7,500 manholes, as well as more than 3,400 grate were cleaned.